Z ogromnym bagażem cennych doświadczeń wrócili zawodnicy Akademii z Międzynarodowego Turnieju IberCup.

Na przełomie czerwca i lipca w portugalskiej miejscowości Estoril odbywał się jeden z największych na świecie turniejów dla młodych piłkarzy – IberCup 2016. Wśród blisko 400 drużyn z 40 krajów świata znalazły się jedynie dwa zespoły z Polski, oba reprezentujące Opole – OKS Odra Opole (U-13) oraz MKS MOSiR Opole (U-15)!

W rywalizacji rocznika 2003 wzięło udział 36 zespołów, w tym z takich klubów jak: Sevilla SC (zwycięzca kategorii), Paris SG, Blackburn Rovers, Rapid Wiedeń czy Chivas Guadalajara. Zarówno w fazie grupowej, jak i później, w kolejnej rundzie rozgrywanej systemem pucharowym, zawodnicy Odry Opole trafiali wyłącznie na portugalskie zespoły. Mecze rozgrywane były w bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych – przy wysokiej temperaturze i porywistym wietrze, na świetnie przygotowanych obiektach sportowych, o jakich u nas możemy tylko pomarzyć.

Pomimo odniesienia zaledwie jednego zwycięstwa w pięciu spotkaniach, Kamil Sikora, jeden z trenerów młodzików Odry, ocenia występ swoich zawodników pozytywnie:

– Bagaż zebranych doświadczeń jest olbrzymi, a taki był przecież strategiczny cel naszej wyprawy do Estoril. Oczywiście, że mieliśmy apetyty na lepszy wynik, ale nauka piłkarskiej wirtuozerii i rywalizacja z najlepszymi na świecie to doświadczenia, które będą procentować przez cały okres zawodniczej kariery naszych podopiecznych. Zawodnikom należy się ogromny szacunek za zaangażowanie i nieustępliwość podczas wszystkich rozegranych spotkań. Miło było patrzeć jak młodzi piłkarze Odry Opole dzielnie walczyli o honor klubu i miasta na arenie międzynarodowej. Myślę, że przynajmniej w trzech z pięciu rozegranych spotkań zwycięstwa były w naszym zasięgu, dlatego jestem dumny z postawy drużyny.

Nieco więcej powodów do satysfakcji mieli zawodnicy MKS MOSiR Opole, którzy również rozegrali w turnieju 5 spotkań, z czego dwa zakończyły się ich zwycięstwem. Drużyna trapiona wieloma kontuzjami wykazała się ogromnym hartem ducha i walecznością. W kategorii U-15 o miano najlepszej drużyny walczyło aż 40 zespołów, wśród których znalazły się nie tylko drużyny z wielu krajów europejskich, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny czy Brazylii. Zwyciężyła portugalska drużyna CD Feirense.

IberCup to jednak o wiele więcej niż turniej piłkarski. To również nowe znajomości i przyjaźnie, przełamywanie barier językowych, kąpiele w oceanie, wizyta na Stadionie Benfiki Lizobona, odkrywanie tajników kuchni portugalskiej, mnóstwo wrażeń, emocji i wspomnień, które na długo pozostaną
w pamięci. Szczególnym przeżyciem było wspólne kibicowanie z mieszkańcami Cascais podczas meczu EURO 2016 Polska – Portugalia. Zawodnicy z Opola udowodnili, że w kibicowaniu nie mają sobie równych!

– Udział w tak prestiżowym turnieju jakim jest Iber Cup to niesamowita przygoda, którą trudno opisać w kilku słowach. Kto nie był w Portugalii i nie przyglądał się sportowej rywalizacji na światowym poziomie, ten nie zrozumie, jak wielkim przywilejem obdarzyli nas wszyscy zaangażowani w organizację wyjazdu. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom, dzięki którym mogliśmy zrealizować nasze piłkarskie marzenia – kończy trener Sikora.

Szczególne podziękowania kierujemy do firm: LEDXON GmbH Sp. z o.o., IFM Ecolink, Galileo Sp. z o.o., ARTP Capital S.A., SEBA Sp. z o.o., EKODEAL Sp.z o.o., Artim Sp. z o.o., TIM Sport Opole oraz do Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły​ i Prezydenta Miasta Opola – Arkadiusza Wiśniewskiego, jak również do wszystkich osób, które wsparły nasz projekt poprzez portal PolakPotrafi.pl!

Wyniki OKS Odra Opole

Faza grupowa:

OKS Odra Opole – CF Belenenses I 0:3

OKS Odra Opole – FC Penafiel 0:2

Maritimo Rosarense – OKS Odra Opole 2:0

Playoff B:

Estoril AC – OKS Odra Opole 1:2

Real Sport Clube C – OKS Odra Opole 4:0
Skład OKS Odra Opole: Błażej Sapielak, Jan Bartnicki, Kacper Michalak,NatanielPodgórski, Tymon Radlak, Michał Wróbel, Maciej Wróbel, Piotr Danielak, Michał Potoczny, Daniel Lewandowski, Michał Surzyn, Łukasz Rychlik, Mateusz Napieralski,Bartłomiej Górniak, Michał Dudek, Jakub Nikolajczyk, Wojciech Michułka, Nikodem Slęzak, Yaroslaw Smyrnov, Piotr Chojczak. Trenerzy: Radosław Rusin,Kamil Sikora

Wyniki MKS MOSiR Opole

Faza grupowa:

RC Deportivo Coruña – MKS MOSiR Opole 5:0

MKS MOSiR Opole – GS Carcavelos 0:1

Alta Lisboa UDAL – MKS MOSiR Opole 2:3

Playoff B:

MKS MOSiR Opole – US Lusitanos B 2:0

MKS MOSiR Opole – URD Tires 1:2

Skład MKS MOSiR Opole: Michał Krzywicki, Jakub Glinowiecki, Bartłomiej Martynus, Szymon Machnik, Tomasz Walczak, Marcin Mondlak, Paweł Kolczyk, Patryk Błaszczyk, Dawid Zaremba, Tadeusz Wencel, Paweł Wodniok, Emil Garufo, Kamil Lukoszek, Wojciech Danielak,Paweł Oszek, Maciej Krasicki, Michał Świstuń, Maciej Pużak,Grzegorz Pupin, Jakub Kowalski. Trener: Radosław Rusin