Stadion przy Oleskiej 51 to kawał pięknej historii, z której warto przypomnieć najważniejsze momenty.

Obecny Stadion Miejski przy ulicy Oleskiej powstał w 1930 roku. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec lat 20. XX wieku w czasach kryzysu gospodarczego. Prace przy budowie stadionu były jednym ze sposobów walki z rosnącym bezrobociem. Po zakończeniu II wojny światowej powstał Opolski Klub Sportowy Odra, a stadion na Oleskiej stał się jego domem. Jupitery po raz pierwszy oświetliły stadion (mocą 1200 luksów) 17 kwietnia 1975 roku podczas meczu przeciwko Sparcie Zabrze. Rekordową frekwencję na tym obiekcie zanotowano 19 listopada 1978 roku. Podczas meczu Odra Opole – Ruch Chorzów na trybunach frekwencja wyniosła 25 000 kibiców. W latach 2000 – 2002 trybuna południowa przeszła gruntowny remont. Wtedy pojawiły się na obiekcie nowoczesne trybuny mogące pomieścić 4275 kibiców. 500 miejsc znalazło się pod zadaszeniem. Na przełomie lat 2017/2018 przeprowadzony został kapitalny remont oświetlenia na Stadionie Miejskim w Opolu.

Awans drużyny w 2017 roku do 1. ligi i konieczność modernizacji stadionu w celu dostosowania go do wymogów licencyjnych gry na tym poziomie, skłoniła do refleksji i dyskusji na temat budowy nowego obiektu dostosowanego do współczesnych czasów.

Właśnie te wydarzenia sprawiły, że w 2017 roku nie tylko zaczęto mówić głośno o potrzebie budowy nowoczesnego stadionu, ale poczynione zostały pierwsze kroki ku temu. Jeszcze w listopadzie 2017 roku Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski na platformie społecznościowej poinformował opolan o planie zorganizowania konkursu na koncepcję nowego stadionu Odry:

„W budżecie #Opole 2018 wpisałem pieniądze na opracowanie koncepcji nowego stadionu Odra Opole. Przeprowadzimy ogólnopolski konkurs na koncepcję. Chcę aby nasz stadion był obiektem dumy Opola na wiele lat!”

Tak tłumaczył swoją decyzję Prezydent Arkadiusz Wiśniewski:

„Pamiętajmy, że chcemy wybudować obiekt na wiele lat. Ma być wizytówką. Stąd działa zespół roboczy, który pracuje nad ustaleniem warunków brzegowych – pojemności stadionu, lokalizacji etc. Potrzebna jest rozwaga. Musimy pamiętać, aby nie zbudować zbyt dużego i zbyt drogiego obiektu, bo to będzie oznaczało potem mniej pieniędzy na Odrę. A klub radzi sobie coraz lepiej, szefowie stawiają coraz ambitniejsze i coraz wyższe cele. Nie jest wykluczone, że Odra na wiele lat zagości w elicie polskiej piłki klubowej. A do tego potrzebny jest nowoczesny stadion.”

W styczniu 2018 roku zespół ds. budowy stadionu, w skład którego weszli między innymi przedstawiciele miasta oraz władz Odry Opole podjął jednomyślną decyzję o lokalizacji nowego obiektu sportowego przy ulicy Północnej.
W marcu 2018 roku Miasto Opole przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło konkurs architektoniczny, realizacyjny na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej na budowę Stadionu Opolskiego w Opolu. Władze Opola powołały specjalny zespół. W jego skład weszli m.in. wiceprezydenci Opola Maciej Wujec i Przemysław Zych, Beata Wartenberg (naczelnik wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa urzędu miasta Opola), Tomasz Lisiński (ówczesny naczelnik wydziału sportu; obecnie Prezes OKS Odra Opole S.A.), Karol Wójcik (ówczesny prezes Odry Opole) i Szymon Janus (ze Stowarzyszenia Sympatyków Jedna Odra). Oprócz tego nad przebiegiem konkursu czuwali Kazimierz Łatach, przewodniczący sądu konkursowego, Piotr Średniawa (sędzia referent), Marek Orłowski, Małgorzata Adamowicz-Nowacka. W zespole znaleźli się również członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy czuwali nad całością przebiegu konkursu.

Ostatecznie wpłynęło 20 wniosków. 11 z nich trafiło pod ocenę sądu konkursowego.

14 sierpnia rozstrzygnięto konkurs, który wygrała pracownia „90 Architekci” z Warszawy za co otrzymała 50 tysięcy zł nagrody.
Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wymieniał czynniki, które zadecydowały o zwycięstwie w konkursie:

„Projekt został doceniony za wyjątkową formę, znak w przestrzeni związany z miejscem, prawidłową porządkującą otoczenie urbanistykę, właściwą komunikację wewnętrzną oraz zewnętrzną, co daje spójną jednoznaczną formę. Doceniono możliwości efektownej iluminacji oraz rozwiązania oszczędzające energię”.

Według wstępnych szacunków budowa nowego stadionu miała wynosić 100 milionów złotych.

19 grudnia 2018 roku podpisano umowę na przygotowanie projektu stadionu w Opolu. Zebranie dokumentacji potrwało dłużej niż planowano, ponieważ nastąpił wybuch epidemii koronawirusa na świecie. Na skutek pandemii miasto musiało poszukać oszczędności, a dodatkowo okazało się, że w związku z sytuacją na rynku inwestycji  i wzroście cen surowców lepszym rozwiązaniem było przełożenie inwestycji.

„To jest kwestia przyszłych lat. Najpierw musimy ocenić jak mocno kryzys odbił się na Opolu. Priorytetem jest utrzymanie stabilności lokalnej gospodarki i miejskiego budżetu oraz zachowanie miejsc pracy. Stadion jest potrzebny, ale trzeba dobrze stanąć na nogi, zanim się za niego zabierzemy” – ocenił prezydent miasta.

29 grudnia 2020 roku Zakład Komunalny, czyli miejska spółka, która odpowiada za budowę stadionu, ogłosiła przetarg na budowę Stadionu Miejskiego w Opolu wraz z parkingami oraz infrastrukturą techniczną.
Otwarcie ofert przetargowych na budowę stadionu zaplanowano 12 lutego 2021 roku. Termin ten uległ przedłużeniu o czym informował prezes Zakładu Komunalnego, Patryk Stasiak:

„Powodem jest około 300 zapytań, jakie wpłynęły w kwestii tego przetargu oraz projektu stadionu”.

Termin ten wydłużył się znacząco, ponieważ w projekcie dokonano też korekty:

„Dokonaliśmy pewnej zmiany rozwiązań w kwestii murawy, a także doprecyzowaliśmy kwestię zarządzania energetycznego budynkiem. Początkowo w dokumentach była tylko mowa, że taki system ma być, natomiast uznaliśmy, że należy go zrealizować na etapie budowy. Będzie on odpowiadał za jak najbardziej efektywne wykorzystanie energii elektrycznej, ogrzewania oraz wody, tak aby zużycie tych mediów było jak najmniejsze” – uzasadniał powody takiej decyzji prezes ZK w Opolu.

Ostatecznie otwarcie ofert przetargowych nastąpiło 19 lipca 2021 roku. Wpłynęły 3 oferty. Najtańsza na kwotę 159 milionów złotych złożona została przez firmę Mirbud. Oprócz firmy Mirbud, do konkursu zgłosiły się Polimex (217 mln zł netto) oraz opolska firma Adamietz (242 mln zł netto).
Wszystkie oferty przewyższały początkowo zakładany koszt budowy, szacowany na 100 mln zł. Miasto na budowę stadionu pozyskało 100 milionów ze sprzedaży udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Funduszy wciąż brakowało.

29 września br. Prezydent zwołał konferencję prasową (której najważniejsze momenty można zobaczyć tutaj), by uzasadnić to, co miało wydarzyć się następnego dnia.
30 września br. podczas sesji Rady Miasta Opola, Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zwrócił się do radnych o wyrażenie zgody na dołożenie brakujących środków, co pozwoliłoby na budowę nowego stadionu piłkarskiego w stolicy województwa opolskiego. Radni wyrazili zgodę: za wnioskiem prezydenta głosowało 19 radnych, tylko jeden wstrzymał się od głosu.

14 grudnia 2021 r. nastąpiło podpisanie umowy między Zakładem Komunalnym, a firmą Mirbud, które jest zwieńczeniem długiego i skomplikowanego procesu.  Włodarze miasta stanęli na wysokości zadania i cała Opolszczyzna będzie mogła pochwalić się nowoczesnym obiektem sportowym na 11 600 miejsc.