Dziś dotarły do nas smutne informacje. W wieku 91 lat zmarł Stanisław Smajda.

Wśród kibiców hokeja na lodzie w Opolu, nazwisko Stanisława Smajdy z pewnością nie jest obce. Również starsi kibice piłkarscy mogliby powiedzieć kilka słów na temat tego znakomitego i zasłużonego dla Opola człowieka sportu. Stanisław Smajda urodził się 1 listopada 1932 r. Karierę rozpoczynał jako piłkarz w 1946 r. aby już w zaledwie dwa lata później zainteresować się jazdą na łyżwach. To właśnie wtedy wszedł do szerokiej kadry hokeistów opolskiej Odry, którą reprezentował przez wiele lat.

Wiosną, latem i jesienią trenował z piłkarzami, zaś w okresie zimowym spędzał po kilka godzin dziennie na lodowisku. Bronił barw naszego klubu w rozgrywkach hokejowych o wejście do I ligi hokejowej. Po awansie do pierwszej ligi stanowił trzon zespołu walczącego o najwyższe laury w kraju m.in. wraz ze Zbigniewem Strociakiem, Bolesławem Skronkiewiczem oraz Zdzisławem Trojanowskim. Trenerzy oraz koledzy z drużyny mówili o nim, że jest najlepszym sprinterem wśród piłkarzy. Natomiast w zespole hokejowym dysponował niesamowitym startem do piłki a później krążka.

W 1961 roku został wychowawcą młodzieży, instruktorem oraz trenerem. Na początku trenował piłkarski zespół Metalu Kluczbork, a następnie został trenerem grupy młodzieżowej opolskich hokeistów na nowo otwartym sztucznym lodowisku Toropol. Współpracował z takimi trenerami jak Czechosłowak Hertl, który w późniejszym czasie prowadził kadrę narodową Czechosłowacji. Za swą postawę na boisku oraz tafli lodowej oraz pracę działacza i trenera, otrzymał wiele dyplomów Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Polskiego Związku hokeja na Lodzie.

Źródło: Historia Odry Opole

Wyrazy współczucia dla całej rodziny. Spoczywaj w pokoju…

Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Stanisława Smajdy rozpoczną się w piątek, 10 maja 2024 r. o godzinie 12:00 na Cmentarzu Komunalnym w Opolu Półwsi w Starej Kaplicy.