W poprzednim sezonie Skra zajęła 6. miejsce w II lidze, a o ich awansie do baraży o 1 ligę zadecydowała mała tabela (Garbarnia i Śląsk II miały tyle samo punktów). W barażach Skra odprawiła Chojniczankę i KKS Kalisz. Niewielu spodziewało się, że beniaminek będzie sobie tak radził w Fortuna 1 Lidze.

Skra Częstochowa

Miejsce po rundzie jesiennej: 12

Bilans meczów (W – R – P):   7-6-7

Punkty po 20 meczach:            27

Bilans bramkowy:                    13:19

Trener: Jakub Dziółka (od 5 lipca 2021)

Obóz przygotowawczy: –

          W Skarbie Kibica I i II ligi Przeglądu Sportowego Skra była wskazywana jako ta, która jesienią ma zamykać tabelę. Te przedsezonowe prognozy nie były wyssane z palca, bo do okoliczności awansu należy dodać fakt, że wszystkie ligowe mecze Skra rozgrywała na wyjazdach, nawet jeśli formalnie była gospodarzem. Spowodowane jest to modernizacją stadionu. W związku z tym 12 lokata jest sukcesem, tym bardziej, że Skra to zespół, który ma najmniej strzelonych goli w całej lidze. Cel zespołu się nie zmienia: to utrzymanie.

Ruchy transferowe

(zimowe okno transferowe kończy się 28 lutego)

          Na papierze największym wzmocnieniem jest wypożyczenie 20-letniego środkowego obrońcy z Górnika Zabrze, Aleksandra Paluszka. Ostatnie pół roku młody defensor spędził na wypożyczeniu do słowackiego FK Pohronie. Kibicom Odry przedstawił się w meczu sparingowym z naszym klubem w Opolu, gdy głową strzelił nam 2 bramki po stałych fragmentach gry.

Przyszli: Bartłomiej Burman (pomocnik, Warta Poznań), Mateusz Malec (pomocnik, Widzew Łódź), Adam Olejnik (pomocnik, powrót po kontuzji), Aleksander Paluszek (obrońca, FK Pohronie), Piotr Pyrdoł (pomocnik, Stomil Olsztyn), Krzysztof Ropski (napastnik, Motor Lublin)

Odeszli: Filip Arak (obrońca, Polonia Warszawa), Daniel Błędowski (pomocnik, MKS Kluczbork), Oskar Krzyżak (obrońca), Stanisław Muniak (pomocnik, Pilica Białobrzegi), Bartosz Neugebauer (bramkarz, GKS Jastrzębie), Marcin Stromecki (pomocnik, GKS Katowice), Dawid Wojtyra (napastnik, Sokół Ostróda)

Sparingi (zimowy okres przygotowawczy):

Polonia Bytom – Skra Częstochowa 2:3 (1:1)

Skra Częstochowa – Garbarnia Kraków 1:5 (1:4)

Korona Kielce – Skra Częstochowa 1:0 (0:0)

Skra Częstochowa – Stal Stalowa Wola 2:1 (0:0)

Wisła Płock – Skra Częstochowa (2:0)

Skra Częstochowa – GKS Bełchatów 2:1 (2:0)

Odra Opole – Skra Częstochowa 3:2 (1:1)* Mecz rozegrano w formule 4×30 minut

Ruch Chorzów – Skra Częstochowa 0:2 (0:1)