Zespół z województwa świętokrzyskiego ma jeden cel: powrotu do Ekstraklasy, z którego spadł w sezonie 2019/2020. Poprzedni sezon, zakończony na 12. miejscu był kompletnie nieudany, za to obecny to zupełnie inna bajka.

Korona Kielce

Miejsce po rundzie jesiennej: 3

Bilans meczów (W – R – P):  10-5-5

Punkty po 20 meczach:          35

Bilans bramkowy:                   27-19

Trener: Leszek Ojrzyński (od 17 grudnia 2021)

Obóz przygotowawczy: 28 stycznia – 11 lutego 2022 r. w Belek (Turcja)

          Korona fantastycznie rozpoczęła sezon. Zaliczyła 6 zwycięstw z rzędu, a 8 meczów bez porażki. Niestety, dla Koroniarzy zaraz po tej serii przyszła kolejna: 6 meczów bez zwycięstwa. Działacze w 29 listopada stracili cierpliwość do trenera Dominika Nowaka i 29 listopada 2021 r. podjęli decyzję o jego dymisji. Trenerem tymczasowym został Kamil Kuzera. Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia ogłoszono, że trenerem zostanie Leszek Ojrzyński, który już prowadził złocisto-krwistych w sezonie 2011/2012 i 2012/2013. W Kielcach z rozrzewnieniem wspominają ten czas. Wtedy w szatni stworzył się fenomenalny team spirit, a drużynę określano mianem Bandy Świrów. Teraz wszyscy sympatycy kieleckiej drużyny liczą, że będzie podobnie, a zespół wróci w szeregi Ekstraklasy.

Ruchy transferowe
(zimowe okno transferowe kończy się 28 lutego)

          Wydaje się, że największym wzmocnieniem drużyny, będzie ściągnięty z drużyny MFK Rużembork, słowacki środkowy pomocnik Dalibor Takac. Ten 24-letni zawodnik ma za sobą ponad 100 meczów w ekstraklasie słowackiej i doświadczenie w europejskich pucharach (9 meczów w kwalifikacjach Ligi Europy). Ciekawym posunięciem jest też sprowadzenie obrońcy z Hiszpanii, Roberto Corrala. Występował on w Realu Valladolid oraz Numancii, ale od września 2021 pozostawał bez klubu. Konkurencję w ataku ma zwiększyć 29-letni białoruski napastnik Jewgienij Szykawka, który ma na koncie 2 mecze w reprezentacji Białorusi.
Po stronie strat największą jest kontuzja występującego ostatnio na lewej obronie Łukasza Sierpiny, który złamał kość piszczelową w sparingu z Zagłębiem Sosnowiec i w rundzie wiosennej nie zobaczymy go na boiskach Fortuna 1 Ligi. W jego miejsce może wskoczyć sprowadzony Roberto Corral.

Przybyli: Artur Amroziński (napastnik, Lechia Tomaszów Mazowiecki), Kacper Bojańczyk (pomocnik, rezerwy), Roberto Corral (obrońca, brak klubu), Szymon Majewski (pomocnik, rezerwy), Jewgienij Szykawka (napastnik, Szachtior Karaganda), Dalibor Takac (pomocnik, MFK Rużomberok)

Odeszli: Maciej Bortniczuk (pomocnik, Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Mateusz Lewandowski (napastnik, Wigry Suwałki), Jakub Osobiński (bramkarz, Ruch Chorzów), Łukasz Sierpina, obrońca, kontuzja)

Sparingi (zimowy okres przygotowawczy):

Korona Kielce – Puszcza Niepołomice 4:1 (2:0)
Korona Kielce – Wisła Puławy 2:1 (1:0)
Korona Kielce – Skra Częstochowa 1:0 (0:0)
Korona Kielce – FK Orenburg 1:2 (0:1)
Korona Kielce – Universitatea Cluj 6:0 (4:0)
Korona Kielce – FK Aktobie 3:0 (3:0)
Korona Kielce – Vendsyssel FF 2:3 (0:1)
Korona Kielce – Zagłębie Sosnowiec 0:1 (0:0)
Korona Kielce – Zagłębie Sosnowiec 1:1 (1:0)