Przed rozpoczęciem rundy wiosennej sezonu 2021/2022 pod lupę bierzemy wszystkich ligowych rywali naszej Odry. Przedstawiamy postawę klubów jesienią 2021, transfery w zimowym oknie transferowym oraz postawę w sparingach. Na pierwszy ogień: Arka Gdynia.

Arka Gdynia

Miejsce po rundzie jesiennej: 7

Bilans meczów (W – R – P):   9 – 2 – 9

Punkty po 20 meczach:          29

Bilans bramkowy:                  31:19

Trener: Ryszard Tarasiewicz (od 19 października 2021)

Obóz przygotowawczy: 28 stycznia – 5 lutego w Kleszczowie

          Arkowcy marzą o powrocie do piłkarskiej elity. Jesień w wykonaniu piłkarzy żółto-niebieskich rozczarowała oczekiwania działaczy i kibiców klubu oraz ekspertów piłkarskich. W Skarbie Kibica I i II ligi Przeglądu Sportowego Arkowcy typowani byli na mistrza jesieni… W rezultacie utratą posady, jeszcze w trakcie rundy jesiennej, zapłacił trener Dariusz Marzec. Jego następca, trener Ryszard Tarasiewicz musi w tym okresie przygotowawczym przygotować coś specjalnego, by zespół Arki znalazł się w strefie barażowej, uprawniającej do gry w Ekstraklasie, a później skutecznie w niej walczył. Na chwilę obecną żółto-niebiescy znajdują się poza tą strefą, na 7. pozycji.

Ruchy transferowe

(zimowe okno transferowe kończy się 28 lutego)

          W zespole z województwa pomorskiego w zimowym okienku nie doszło do rewolucji kadrowej. O ile odejścia graczy: 34-letniego Adama Dancha (rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron i przeszedł do LKS-u Goczałkowice Zdrój), czy 32-letniego Nestora Gordillo (do KKS-u Kalisz) nie zrobi różnicy, bo wiele nie grali i byli zawodnikami szerokiego składu, o tyle odejście kolejnych 3 piłkarzy może, ale nie musi mieć przełożenia na postawę zespołu. Skrócenie wypożyczenia i powrót do Legii Warszawa napastnika Macieja Rosołka oraz rozwiązanie umowy za porozumieniem stron podstawowego lewego obrońcy Luisa Valcarce, który wrócił do Hiszpanii (Alcorcon) to były największe bolączki trenera Tarasiewicza. W miejsce hiszpańskiego obrońcy ściągnięto 27-letniego lewego obrońcę Piotra Zmorzyńskiego z Hutnika Kraków. Ponadto w miejsce podstawowego defensora Arkadiusza Kasperkiewicza, który przeniósł się do Stali Mielec, drużynę zasilił dobrze znany w Polsce, jeszcze z występów w Wiśle Kraków, 34-letni środkowy obrońca Gordan Bunoza. W związku z tym, że trener Tarasiewicz w sparingach preferuje ustawienie 1-4-4-1-1, w miejsce Rosołka żółto-niebiescy nie muszą koniecznie w zimowym okienku transferowym  ściągać napastnika, bo w swoich szeregach mają młodych zdolnych: Karola Czubaka i Olafa Kobackiego.

Przybyli: Gordan Bunoza (obrońca, bez klubu), Piotr Zmorzyński (obrońca, Hutnik Kraków).

Odeszli: Adam Danch (obrońca, LKS Goczałkowice Zdrój), Nestor Gordillo (pomocnik, KKS 1925 Kalisz), Arkadiusz Kasperkiewicz (obrońca, Stal Mielec), Maciej Rosołek (napastnik, Legia Warszawa), Luis Valcarce (obrońca, AD Alcorcon).

Sparingi (zimowy okres przygotowawczy):

Warta Poznań – Arka Gdynia 1:0 (1:0)

Arka Gdynia – Olimpia Elbląg 2:1 (1:1)

Arka Gdynia – Olimpia Grudziądz 1:0 (0:0)

Odra Opole – Arka Gdynia 2:0 (1:0)

Arka Gdynia – GKS Bełchatów 1:1 (1:1)

Arka Gdynia – KKS Kalisz 2:0 (2:0)

Arka Gdynia – Stomil Olsztyn 2:0 (o:0)

Arka Gdynia – GKS Przodkowo 4:0 (1:0)

Arka Gdynia – Chojniczanka Chojnice 2:1 (2:1)