Jak w wyjątkowym sezonie 2020/21 kształtowała się odpowiedzialność społeczna klubów Fortuny 1 Ligi? Fundacja Institute for Sport Governance przeprowadziła drugie badanie zjawiska w naszych klubach. 

Analiza dotyczyła trzech obszarów odpowiedzialności: społeczeństwa, środowiska i rządzenia. W obszarze społeczeństwa pozytywnie wyróżniały się Chrobry Głogów, Arka Gdynia i GKS Bełchatów. W obszarze środowiska najlepsze oceny otrzymały Chrobry Głogów, GKS Bełchatów i Resovia Rzeszów. W obszarze rządzenia wyróżniającą ocenę uzyskała Miedź Legnica, jak również GKS Bełchatów i Zagłębie Sosnowiec. Oceny obrazują zakres i charakterystykę zaangażowania klubów oraz informowanie o swojej działalności.

Pandemia istotnie wpłynęła na odpowiedzialność społeczną klubów. W porównaniu z sezonem 2019/20 mniejsze było zaangażowanie klubów w obszarze społeczeństwa, a nieznacznie lepsze średnie oceny otrzymały w obszarze środowiska i rządzenia. Gorsze wyniki w obszarze społeczeństwa są bezpośrednim efektem pandemii. 

Rekomendacje dla klubów obejmują m.in. postawienie na realizację stałych, wpływowych programów w obszarze społecznym, zaangażowanie we współprace strategiczne w lokalnej społeczności, zainteresowanie się tematem oddziaływania imprez sportowych na środowisko czy podniesienie transparentności klubów poprzez publikowanie większej ilości informacji o samych organizacjach.

Z pełnym raportem można zapoznać się w TUTAJ