W ciągu ostatnich dwóch sezonów I ligi niebiesko-czerwoni mierzyli się z piłkarzami Skry Częstochowa trzykrotnie. Przy Oleskiej wywalczyli komplet punktów (wygrywając 1:0), a z Częstochowy przywieźli jeden (po zaciętym remisie 2:2). We wrześniu 2022 roku znów obroniona została twierdza Oleska – w końcówce spotkania bramkę na wagę zwycięstwa zdobył kapitan Mateusz Kamiński.

Skra w ligowej tabeli skompletowała dotychczas 15 – dokładnie tyle samo ile my – punktów. Piątkowy sparing traktować można jako przetarcie i sprawdzian przed ligowym starciem z gatunku tych “o 6 punktów”.
Cechy wspólne Odry i Skry – oba kluby są w trakcie budowy nowych sportowych aren. Miejski Stadion Piłkarski SKRA ma mieścić docelowo 2.500 widzów… Mało? Adekwatnie do popularności klubu i możliwości przyciągnięcia kibiców piłkarskich w mieście, gdzie oczy wszystkich fanów futbolu skierowane są na walczący o historyczne Mistrzostwo Polski Raków.

Skra, to drużyna, która wg portalu transfermarkt ma najmniej wartą rynkowo kadrę zawodniczą (2,15 Miliona euro) i najniższą średnią wartość jednego piłkarza ~ 74 tysiące euro. I choć, jak wiadomo, pieniądze nie grają – Skra zajmuje 17 pozycję w ligowej tabeli i po rozegranych 18 spotkaniach ma najbardziej niekorzystny bilans bramkowy spośród wszystkich klubów (-17).
Analizując zimowe okienko transferowe uwagę przyciągają transfery wychodzące – powroty do Pogoni Szczecin z wypożyczeń do świętego miasta – Huberta Sadowskiego i Kacpra Łukasiaka. Do macierzystego Śląska Wrocław wraca także Szymon Michalski, który u trenera Marcina Brosza jest w kadrze U19 filarem bloku defensywnego. Do Bytomia wytransferowany został Damian Hilbrycht, który był podstawowym napastnikiem Skry. Kolejny z napastników – Krzysztof Ropski zasili Polonię z Bytomia. Karierę zawodniczą z powodów zdrowotnych zakończyć zdecydował się zaledwie 21-letni Bartłomiej Burman.
Próbując równoważyć transfery wychodzące zarząd Skry pozyskał pomocników Denisa Bojko (dotychczas Olimpia Grudziądz), Michała Kitlińskiego (Stal Stalowa Wola) i Mateusza Winciersza (Ruch Chorzów). Defensywę zabezpieczać ma wypożyczony z sosnowieckiego Zagłębia – Mateusz Machała.
Barwy częstochowian reprezentuje znany nam doskonale Rafał Brusiło, który z herbem Odry na piersi wystąpił aż 90 razy!

Wszystko wskazuje na to, że faworytem piątkowej gry kontrolnej, która rozpocznie się o godzinie 11:00 w Częstochowie będą piłkarze z Opola.
Nie wynik jednak, a zgranie poszczególnych piłkarzy i formacji boiskowych jest celem tego spotkania.
Na zwycięstwa czekać będziemy z niecierpliwością w rundzie wiosennej Fortuna I Ligi…