Zespół prowadzony przez trenera Adama Berbelickiego i Wojciecha Mielnika zakończył rundę jesienną na 6. miejscu w BS Leśnica IV Ligi Opolskiej i był pozytywnym zaskoczeniem rozgrywek.  Zapraszam do lektury podsumowania rundy jesiennej w wykonaniu Odry II Opole i wywiadu z jej opiekunem.

Przed startem rozgrywek z klubu odeszło kilku zawodników, w tym m.in. Michał Surzyn czy Marcel Sluga, którzy mieli już za sobą debiuty w Fortuna I Lidze, a w IV lidze odgrywali kluczowe role. Przed rozpoczęciem sezonu mogły pojawić się wątpliwości o to jak zaprezentuje się nasza młodzież w obecnym sezonie. Ta udowodniła, że się dobrze rozwija i zebrane rok temu doświadczenie zaczyna procentować.

W swoim pierwszym sezonie zespół Odry II Opole po rundzie jesiennej (21. kolejek) zajmował 10. pozycję z 31 punktami na koncie. Złożyło się na to 10 zwycięstw 1 remis i 10 porażek. Bilans bramkowy 43-34. Poprzedni sezon z 63 punktami Odra II zakończyła na 8. miejscu w IV lidze.

W obecnych rozgrywkach po rundzie jesiennej (po 17 meczach na 36 do rozegrania) podopieczni trenera Adama Berbelickiego zajmują 6. lokatę dorobkiem 30 punktów (9 zwycięstw, 3 remisy, 5 porażek; bilans 33:20). Do podium brakuje zaledwie 5 oczek. Dla porównania rok temu brakowało 17 punktów.

Na pierwszy rzut oka bardzo podobny bilans punktowy do tego z poprzedniego sezonu, ale pamiętać należy, że rok temu rozegrano całą rundę i było więcej zespołów w opolskiej IV lidze. W rezultacie rok temu przed przerwą zimową rozegrano 4 mecze więcej niż w niedawno zakończonej rundzie jesiennej.

Porównanie statystyk zespołu Odra II Opole po rundzie jesiennej sezonów 2020/2021 i 2021/2022 w BS Leśnica IV Ligi Opolskiej

Odra II Opole w BS Leśnica IV Ligi Opolskiej Runda jesienna – sezon 2020/2021 Runda jesienna – sezon 2021/2022
Średnia bramek zdobytych na mecz 2,05 1,94
Średnia bramek straconych na mecz 1,62 1,18
Średnia punktów na mecz 1,48 1,76
Procent punktów zdobytych w rundzie jesiennej 49,21 58,82

 

Tyle statystyki pokazujące postęp jaki zaliczyła ekipa zaplecza pierwszego zespołu. Progres w statystykach nie jest przypadkowy. Zawodnicy, którzy rok temu grali w IV lidze, nabrali pewności siebie i doświadczenia, co przełożyło się na lepszą organizację gry, szczególnie w defensywie, a to z kolei przełożyło się na rezultaty.
Warto docenić warsztat trenerski szkoleniowców, którzy kierują zespołem. Adam Berbelicki od samego początku prowadzi Odrę II w IV lidze i jest jej I trenerem. Od tego sezonu w prowadzeniu zespołu pomaga mu trener Wojciech Mielnik. Nieprzypadkowo władze klubu powierzyły kierowanie II zespołu trenerom, którzy na Opolszczyźnie uznawani są za wysokiej klasy specjalistów od szkolenia młodzieży. Odra II ma najniższą średnią wieku zespołu w całej lidze, a w klasyfikacji Pro Junior System BS Leśnica IV Ligi Opolskiej nasza drużyna z 15 554 punktami zdeklasowała pozostałe kluby IV Ligi Opolskiej. Drugi w tym zestawieniu SKS Piast Strzelce Opolskie ma tych punktów na koncie 2 164 – to jest ponad 7-krotnie mniej od zespołu prowadzonego przez Adama Berbelickiego! Warto odnotować fakt, że aż 12 zespołów nie zgromadziło w tej klasyfikacji żadnego punktu. To pokazuje jaki kierunek rozwoju wybrał nasz klub i jak dobrze się szkoli graczy w Akademii Odry Opole. Młode wilki drugiego zespołu niebiesko-czerwonych regularnie wspierane są przez golkiperów I zespołu: Błażeja Sapielaka lub Dominika Kalinowskiego. Ponadto występy w II drużynie zaliczyli następujący gracze I zespołu: Antoni Klimek i Maciej Wróbel (młodzieżowcy), Bernard Petrak oraz powracający do formy po urazach: Jakub Szrek, Piotr Żemło i Adam Żak. Wyróżniający się na IV-ligowych boiskach, kluczowy gracz drużyny trenera Berbelickiego,  Stanislav Hreben zadebiutował nawet w I drużynie w meczu 20. kolejki Fortuna 1 Ligi z Sandecją Nowy Sącz. To najlepsze podsumowanie dobrej pracy, jaką wykonuje się w Odrze II Opole.

 

Po zakończonej rundzie trener Odry II Opole, Adam Berbelicki udzielił  krótkiego wywiadu podsumowującego minioną rundę w wykonaniu swojego zespołu.

Michał Chudzik, rzecznik prasowy Odry Opole: – Podczas naszej rozmowy przed startem sezonu trener był powściągliwy w prognozach. Tymczasem zespół “przezimuje” na wysokim 6. miejscu. Jak ocenia trener rundę jesienną w wykonaniu swojego zespołu?

Adam Berbelicki, trener Odry II Opole: – Zespół jest przeze mnie oceniany pozytywnie, ale wciąż mam poczucie że stać nas na więcej, jeśli chodzi o sposób gry i kontrolę wydarzeń na boisku. Oceniając przez pryzmat całej rundy można być zadowolonym z miejsca w tabeli, bo początek rozgrywek, jak i jego zakończenie nie były dobre w naszym wykonaniu, a środkowa część rozgrywek już była co najmniej przyzwoita.

MC: – Z jakich elementów jest trener zadowolony, a co jest jeszcze do poprawienia?

AB: – Zadowolony jestem z momentów kiedy odbieraliśmy piłkę przeciwnikowi i atakowaliśmy szybko i bezpośrednio. Zdobyliśmy wiele bramek w taki właśnie sposób. Dużo pracy przed nami, jeśli chodzi o atak pozycyjny, jak również sposób wyprowadzania piłki. Wciąż pracujemy nad poprawą stałych fragmentów gry w obronie jak i ataku.

MC: – Jakie są największe wyzwania w prowadzeniu zespołu rezerw Odry Opole?

AB: – Wyzwaniem jest w dość szybki sposób tłumaczyć bardzo młodym zawodnikom, bo takich mamy, jak się odpowiednio zachowywać w różnych fazach gry. Chcemy być także regularni w swojej grze, a o to również nie jest łatwo. Przejście z gry juniorskiej na poziom seniorski wymaga szybkiej adaptacji do warunków piłki dorosłej, co oznacza pozbycie się pewnych nawyków piłki młodzieżowej.

MC: – Czy wie trener jak będzie wyglądała kadra Odry II w rundzie wiosennej? Czy któryś z pana zawodników otrzymał ofertę z innego zespołu? Czy planowane są jakieś wzmocnienia?

AB: – Kadra naszego zespołu jest prawie kompletna, jeśli chodzi o grupę zawodników, z którymi chcemy w rundzie wiosennej pracować. Testowaliśmy kilkunastu zawodników nie tylko z Opolszczyzny, ale także spoza i po pozytywnej weryfikacji czekamy na decyzje w ich sprawie odnośnie zasilenia naszego zespołu. Nic mi nie wiadomo o propozycjach dla naszych zawodników z innych klubów.

MC: – Jaki cel wyznaczył sobie trener w tym sezonie?

– Mamy kilka celów które chcemy zrealizować w tym sezonie. Jednym z nich jest dostarczenie jednego, dwóch zawodników do treningu z pierwszym zespołem, którzy pozostawią po sobie najlepsze wrażenie piłkarskie w 4 lidze. Kolejnym celem jest szybsze zaaklimatyzowanie się młodych zawodników z piłką seniorską. Chcemy także, żeby nasza drużyna poprawiła się w stosunku do poprzedniego sezonu, jeśli mówimy o grze, o miejscu w tabeli. Chcemy w tym sezonie ugruntować swoją pozycję w lidze.

 

 

Odra II Opole: statystyki indywidualne – runda jesienna sezonu 2021/2022

Najwięcej minut:
1. Kacper Kaczka – 1440 minut
2. Michał Jadeszko – 1395 minut
3. Michał Głuszkiewicz – 1265 minut
4. Stanislav Hreben – 1140 minut
5. Michał Sparwasser – 1065 minut

Strzelcy goli:
1. Stanislav Hreben – 7 goli
2. Dominik Mrozek – 6 goli
3. Maksymilian Paszkowski, Kacper Kaczka – 5 goli
4. –
5. Dominik Bober, Alex Garbiec – 2 gole
6. –
7. Kacper Stępień, Michał Sparwasser, Konrad Janicki, Antoni Klimek, Adam Żak , Mikołaj Owsiak – 1 gol

Żółte kartki:
1. Bartosz Lisowski, Kacper Stępień, Dominik Mrozek – 4 kartki
2. –
3. –
4. Maksymilian Paszkowski – 3 kartki
5. –
6. Jan Dąbrowski, Konrad Janicki, Jakub Szrek – 2 kartki
7. –
8. –
9. Michał Głuszkiewicz, Michał Jadeszko, Jakub Kowalski, Stanislav Hreben, Michał Sparwasser, Dominik Bober, Antoni Klimek, Dominik Kalinowski

Czerwona kartka: Stanislav Hreben – 1 kartka