Trener i koordynator Akademii Odry Opole Marek Duraj, ukończył jedne z najbardziej prestiżowych studiów dotyczących zarządzania w sporcie.

CIES/FIFA Sport Management Programme to nie nazwa nowej gry komputerowej. To rzeczywistość, która dzieje się w Odrze Opole. Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że kadra trenerska w klubie stale podnosi swoje kwalifikacje, poszerza wiedzę i horyzonty. Dowodem na to są kolejne kompetencje Marka Duraja, który od zawsze pokazuje, że chcieć to móc.

Zarządzanie w sporcie to najbardziej prestiżowe studia organizowane przy współpracy kilku podmiotów – CIES, spółki PL.2012+ oraz Akademii Leona Koźmińskigo. Pierwszy z nich to niezależny szwajcarski ośrodek badawczy CIES, który jest akademickim ramieniem FIFA. Głównym celem CIES jest podnoszenie poziomu zarządzania w sporcie na całym świecie, poprzez badania, edukację i doradztwo. Spółka PL.2012+ to zarządca PGE Narodowego, która była odpowiedzialna m.in. za skoordynowanie przygotowań do Euro 2012. Akademia Leona Koźmińskiego to z kolei niepubliczna szkoła wyższa, posiadająca prestiżowe wyróżnienia oraz cenione akredytacje międzynarodowe. Studia honorowym patronatem objął Polski Komitet Olimpijski.

Odra Opole:  – Co Cię skłoniło do podjęcia tych studiów?

Marek Duraj: – Od momentu objęcia funkcji koordynatora wiedziałem, że posiadana przeze mnie dotychczas wiedza w danym momencie może okazać się niewystarczająca do prowadzenia działalności w zakresie organizacyjnym, także w momencie pojawienia się oferty wspomnianych studiów nie wahałem się zbyt długo, by szkolić się u specjalistów.

OO: – Jaka tematyka była podejmowana podczas zajęć?

MD: – Program studiów podzielony był na 6 modułów: zarządzanie, marketing, komunikacja, finanse, prawo i zarządzanie wydarzeniem. W ramach modułów poruszaliśmy wiele „case study” , które dotyczyły np. działalności stadionu PGE Narodowego, spółki Ekstraklasa S.A., organizacji Euro 2012, meczów Ekstraklasy i Champions League, lub „codziennego życia” klubów piłkarskich w Polsce i za granicą.

OO: – Z pewnością wśród wykładowców i prelegentów były jakieś znane i cenione osobistości. Kto zrobił na Tobie największe wrażenie? Czyja wiedza i doświadczenie były dla Ciebie najistotniejsze?

MD: – Bardzo dobre, ale i zarazem ciężkie pytanie. Na pewno bardzo dobrymi mówcami byli multimedaliści olimpijscy Mateusz Kusznierewicz i Robert Korzeniowski. Ten pierwszy przedstawiał kwestie związane z marketingiem, oraz zarządzaniem marką, drugi pokazał w jaki sposób przebiegały procesy hospitality podczas Euro 2012, za które był odpowiedzialny podczas tej imprezy.

Bardzo dużo wiedzy przekazali również poszczególni pracownicy spółki Ekstraklasa S.A., którzy opowiadali jak rozwija się ten produkt jakim jest nasza polska liga.

OO: – Czy w ramach studiów odbywałeś jakieś praktyki?

MD: – Tak, w ramach praktyk mieliśmy możliwość obserwować i uczestniczyć w przygotowaniach od kuchni podczas wszystkich większych imprez na PGE Narodowym, tj.: Zimowy Narodowy, Kings on Ice, koncercie Rihanny. Poza tym wizyta podczas meczu Legii Warszawa i zobaczenie jak cała machina startuje krok po kroku na kilka godzin przed meczem również miała swoją wartość. Oprócz widowisk na żywo mogliśmy przyglądnąć się pracy dziennikarzy podczas wizyty w siedzibie grupy ONET/RASP, gdzie kursowaliśmy pomiędzy działami Przeglądu Sportowego wraz z Michałem Polem i TVN-u z Wojciechem Zawiołą.

OO: – Jak zdobyta wiedza przełoży się na Twoją pracę w Odrze Opole?

MD: – Przede wszystkim studia te pozwoliły mi uporządkować wiedzę nabytą już wcześniej, rozszerzyć kontakty i poznać najnowsze trendy jeśli chodzi poszczególne moduły, o których mówiłem wcześniej. W pigułce wygląda to tak, że wiele pomysłów jest w naszej głowie, ale musimy nimi dobrze zarządzić, odpowiednio skalkulować i skonsultować prawnie, a następnie dobrze opakować i dobrać odpowiedni kanał komunikacji, tak by odbiorca był zadowolony. Myślę, że dużo różnych projektów które uruchamiamy dzięki działalności klubu są tego przykładem, choć z drugiej strony wiemy, iż czeka nas wiele pracy by dorównać europejskim standardom.

Wielu pracowników Odry Opole m.in. Ania Kucharska, Grzegorz Zmuda, Grzegorz Maroński czy pozostali trenerzy grup młodzieżowych poczyniło w tym sezonie ogromny krok do przodu w poszerzaniu swoich umiejętności i talentów, także jestem spokojny o dalszy rozwój poszczególnych struktur klubu.

/ Fot. archiwum prywatne Marka Duraja