PIOTR PLEWNIA piłkarską karierę rozpoczął w Opolu, w miejscowej Odrze, której jest wychowankiem. Podczas swojej kariery grał na pozycji pomocnika.

W 1997 roku trafił do występującego w Ekstraklasie GKS-u Katowice. W najwyższej klasie rozgrywkowej zaliczył 7 występów. W sierpniu 1998 roku wrócił do Odry Opole. W sezonie 1999/2000 występował w drużynie Skalnika Tarnów Opolski, by ponownie wrócić do Odry. W lipcu 2002 roku trafił do zespołu Tłoki Gorzyce. Dobre występy zaprocentowały transferem do Polonii Warszawa. W barwach stołecznej drużyny, na najwyższym szczeblu rozgrywek, Piotr Plewnia rozegrał 19 meczów i zdobył 1 bramkę. W sierpniu 2004 roku zmienił klub i trafił do Widzewa Łódź. Po zakończeniu sezonu 2004/2005 ponownie wrócił do Opola, by grać dla Odry. W lipcu 2006 roku Piotr Plewnia po raz kolejny zmienił barwy klubowe i został zawodnikiem Polonii Bytom. Z nową drużyną awansował do Ekstraklasy i rozegrał w niej kolejnych 5 meczów. W styczniu 2008 roku przeszedł do GKS-u Katowice, w którym grał do 2012 roku. W lipcu tego roku powrócił do Opola, na stadion przy Oleskiej 51, by po rozegraniu rundy jesiennej sezonu 2012/2013 podjąć decyzję o zakończeniu piłkarskiej kariery.

W trakcie kariery Piotr Plewnia rozegrał na najwyższym szczeblu rozgrywek – Ekstraklasie 31 meczów, zdobył 1 bramkę i zanotował 2 asysty. W I lidze rozegrał 108 meczów, strzelił 5 goli i zanotował 18 asyst. Rozegrał również 4 mecze Pucharu Polski, w których strzelił gola i zaliczył asystę. Wystąpił również w meczu barażowym o wejście do ekstraklasy.

W sumie na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywek Piotr Plewnia rozegrał 144 mecze, w których zdobył 7 goli i zanotował 21 asyst.

Decyzja o zawieszeniu butów na kołku nie oznaczała jednak rozbratu z piłką. Piotr Plewnia postanowił, że swoim bogatym doświadczeniem będzie dzielił się z kolejnymi pokoleniami piłkarzy i przygodę z piłką będzie kontynuował w charakterze trenera. Już w 2013 roku został trenerem juniorów młodszych GKS Katowice. 19 grudnia 2013 roku Piotr Plewnia zaakceptował propozycję objęcia stanowiska asystenta trenera w sztabie trenerskim Odry Opole. Piotr był asystentem i zbierał trenerskie szlify u takich trenerów jak Petr Nemec, Zbigniew Smółka, Jan Furlepa, Mirosław Smyła, Mariusz Rumak i Dietmar Brehmer.

Piotr Plewnia od 5 do 14 maja 2018 roku pełnił funkcję tymczasowego trenera Odry Opole. 14 maja 2018 roku trenerem Odry został Mariusz Rumak, a Piotr ponownie został asystentem w sztabie niebiesko-czerwonych. 25 sierpnia 2019 roku trener Plewnia po raz drugi został tymczasowym trenerem Odry Opole. W zespole poprawiła się atmosfera i wyniki. Jednak brak licencji trenerskiej UEFA PRO, o którą bezskutecznie starał się tymczasowy trener Odry, sprawił że sternicy musieli poszukać trenera z uprawnieniami. Piotr Plewnia pozostał w sztabie jako asystent. Dzięki bardzo dobrej końcówce 2019 roku i skutecznej rundzie wiosennej 2020 roku Odra utrzymała się w Fortuna 1 Lidze.

16 marca 2021 roku Zarząd Klubu zadecydował o powierzeniu Piotrowi Plewni funkcji pierwszego trenera Odry Opole.

Na tym stanowisku Piotr Plewnia pozostanie co najmniej do końca obecnego sezonu.

Sztab szkoleniowy pierwszej drużyny tworzyć będą ponadto:

 • Tomasz Copik – asystent trenera
 • Adam Kania – trener bramkarzy
 • Grzegorz Maroński – trener przygotowania fizycznego
 • Damian Matysiok – trener przygotowania fizycznego
 • Łukasz Cebula – trener analityk
 • Ewa Stellmach – trener mentalny
 • Bartosz Wójciak – lekarz
 • Michał Sykulski – fizjoterapeuta
 • Przemysław Noga – fizjoterapeuta
 • Szymon Bakalarczyk – fizjoterapeuta
 • Łukasz Babik – kierownik drużyny