Zawodnicy Akademii Odry Opole w czwartek mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu, które miało na celu pokazać jak bardzo ważną funkcję pełni wysiłek fizyczny w naszym zdrowiu psychicznym.
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego szczególnie zwracamy uwagę na wyzwania, które napotykają nas w życiu codziennym, każdy człowiek niezależnie od wieku codziennie spotyka w swoim życiu z sytuacjami, które mają na niego szczególny wpływ. Wyraz “problem” dla każdego znaczy co innego, dla najmłodszych problemem może to być np. zła ocena w szkole, a dla dorosłych mogą to być problemy w pracy, czy rodzinie. W takich momentach szczególnie ważna jest praca nad swoimi uczuciami oraz wsparcie osób nam najbliższych rodziny, oraz przyjaciół, którzy wesprą nas w ciężkich chwilach. Nieoceniony może okazać się również psycholog, który postara się znaleźć rozwiązanie na nasze problemy. Sposobem na poprawę naszego zdrowia psychicznego może okazać się również sport, który poprzez wysiłek fizyczny może być skutecznym narzędziem w wyrzucaniu z siebie negatywnych emocji. Takie motto przyświecało organizatorom wydarzenia “Światowy dzień zdrowia psychicznego na sportowo”, czyli MOSiR-owi w Opolu, który w Toyota Park zorganizował specjalne zajęcia z wychowania fizycznego dla dzieci i młodzieży z całego Opola. Odra Opole została zaproszona na przeprowadzenie treningu piłkarskiego podczas tego wydarzenia, zawodnicy naszej akademii prowadzeni przez Trenera Pawła Jędrzejewskiego oraz Marcina Chociaja zaprezentowali swoje umiejętności oraz sposób na radzenie sobie z emocjami poprzez wyładowanie ich za pomocą gry w piłkę.
Nasz klub reprezentował również zawodnik pierwszej drużyny, Din Sula, który w obecnym sezonie nie miał możliwości zagrać na Oleskiej z powodu kontuzji. W tym szczególnym dniu zapytaliśmy naszego napastnika o to, jak ważne jest praca nad swoją głową podczas poważnego urazu.
Din, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie mentalne podczas przechodzenia kontuzji?
– To bardzo rozległe pytanie, ponieważ to wszystko zależy od tego, z jaką zmagasz się kontuzją. Niektórzy zawodnicy mają małe kontuzje i wiedzą, że wrócą do gry w ciągu tygodnia lub dwóch, ale jeśli masz poważniejszą kontuzję, to wiesz, że powrót na boisko zajmie dużo czasu. W okresie musisz trzymać się rzeczy, które kochasz i starać się zapomnieć o negatywnych aspektach. W moim przypadku pomaga stawianie sobie małych celów, które stawiam sobie co tydzień i wtedy porównuje swój progres z tygodnia na tydzień. Stawianie sobie małych celów powoduje, że oczekiwanie na powrót na boisko staje się krótsze. W takich momentach szczególnie ważna jest dla mnie wiara, wsparcie od najbliższych osób tj. rodzina czy przyjaciele oraz miłość do tego, co robię, czyli grania w piłkę. Chęć powrotu na boisko po kontuzji jest dla mnie wystarczającą motywacją do pracy.
Czy pracowałeś z psychologiem podczas okresu swojej kontuzji?
– Każdy wie najlepiej czego potrzebuje, ja obecnie uważam, że nie potrzebuje wsparcia psychologa, ale dużo osób podczas urazów potrzebuje takiej pomocy. Uważam, że w takim okresie ważne jest, by dzielić się i wyrażać swoje emocje w rozmowie z bliskimi czy psychologiem.
Zwrócenie się z prośbą o pomoc do rodziców, przyjaciół czy psychologa nie jest niczym wstydliwym, a normalnym zachowaniem. Światowy dzień zdrowia psychicznego szczególnie kładzie nacisk na to, że w trudnych momentach bardzo ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem, który posłuży nam radą i pomoże w wyciągnięciu z trudnego okresu. Rozmowa z psychologiem czy terapeutą, również może okazać się bardzo ważna w radzeniu sobie z problemami. Pomoc ze strony specjalistów w żadnym stopniu nie powinna być powodem do wstydu, bo po to są psychologowie, by nam pomagać.
Zachęcamy wszystkich, aby troszczyli się o swój dobrostan psychiczny tak samo, jak o kondycję psychiczną. Jeżeli czujesz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia, poniżej znajdziesz pomocne kontakty:
– Linia Wsparcia Dzieci i Młodzieży – 116 111
– Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
– Centrum Wsparcia (dostępne również online) – 800 70 2222