Z masztów zostały już ściągnięte wszystkie stare żarówki. Prace mają zakończyć się w połowie stycznia.

Od kilkunastu dni na stadionie miejskim w Opolu trwają prace związane z modernizacją sztucznego oświetlenia i dostosowania go do wymogów licencyjnych obowiązujących w Nice 1 Lidze.

– Z masztów zostały już ściągnięte wszystkie stare żarówki. Około 11 grudnia – jak zapewnił nas wykonawca – zostaną dostarczone nowe i będą sukcesywnie montowane na masztach. W międzyczasie prowadzone będą drobne prace modernizacyjne masztów. Tam, gdzie trzeba będzie dokonać konserwacji, zostanie zrealizowana zgodnie z zamówieniem – mówi Przemysław Zych, dyrektor MOSiR-u Opole, zarządzającego stadionem przy ul. Oleskiej 51.

Jeszcze nie tak dawno, bo w sezonie 2015/16 – Odra rozgrywała przy sztucznym oświetleniu swe mecze o punkty w trzeciej lidze śląsko-opolskiej. Po awansie, moc jupiterów okazała się już za słaba i nie spełniała już warunków podręcznika licencyjnego. O ile w drugiej lidze konsekwencje były tylko takie, że trzeba było grać przy świetle dziennym, o tyle w Nice 1 Lidze „pobłażania” już nie ma. W pierwszym półroczu tego sezonu obowiązywała nas jeszcze „dyspensa” dla beniaminków, ale wiosną odpowiednia liczba luxów musi już się zgadzać. W innym wypadku – konieczna jest wyprowadzka na zastępczy stadion (ostatnimi czasy zdarzyło się to raz – Rozwojowi Katowice).

Pierwsze dwa przetargi na modernizację sztucznego oświetlenia zostały unieważnione, ale okazało się, że do trzech razy sztuka. Ten trzeci wygrała firma Ada-Light z Gostynina, obecnie realizująca inwestycję, wycenioną na niespełna 900 tysięcy złotych. Nowe jupitery świecić będą z maksymalnym natężeniem 1600 luxów.
– Zgodnie z umową, zakończenie robót przewidziane jest na 17 stycznia – przypomina dyrektor Zych.

Marcin Rol, wiceprezydent Opola, ogłosił na swoim facebook’owym profilu: „Na Oleskiej 51 praca wre! Stadion Miejski zyskuje nowe oświetlenie, które wypełni I-ligowe wymogi oraz poprawi jakość oglądania meczy Odra Opole – zarówno na żywo, jak i podczas transmisji telewizyjnych. Początkiem roku nastanie jasność”.

Wiosną Odra znów będzie mogła grać porami wieczorowymi w prawdziwie piłkarskim klimacie.

foto: facebook.com/RolMarcin