ProTrainUp to profesjonalne narzędzie używane w Akademii Odry Opole, które odmienia pracę trenerów.

Praca trenera to nie tylko godziny spędzone na boisku. Często sprawy okołoboiskowe zajmują zgoła więcej czasu i są nie mniej ważne niż tradycyjny trening z zespołem. Aby się rozwijać i robić cały czas postępy, należy coraz częściej sięgać po nowe technologie. Odra Opole w tej materii sukcesywnie idzie do przodu, a dowodem na to jest między innymi wprowadzenie narzędzia, które podnosi poziom szkolenia młodzieży.

ProTrainUp to w największym skrócie dziennik trenera. Świat, także ten związany z piłką nożną cały czas idzie naprzód. Z racji rozwoju technologii papierowe zapiski trenerów powoli przechodzą do lamusa. W ich miejsce wchodzą nowe rozwiązania takie jak ProTrainUp, które jest nowoczesną platformą odmieniającą pracę całych klubów, czy akademii.

Z ProTrainUp korzystają takie marki jak Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa, Ruch Chorzów, czy Zagłębie Lubin. Dzięki temu narzędziu koordynatorzy i zarząd klubu mogą nadzorować i wspierać pracę trenerów. Trenerzy otrzymują narzędzie do pracy z drużyną. Mogą monitorować postępy treningowe każdego zawodnika w klubie, otrzymują statystyki meczów, mają do dyspozycji kreator rysunków, animacji i wiele innych przydatnych funkcji.

System z powodzeniem funkcjonuje w Akademii Odry Opole, gdzie korzystają z niego przede wszystkim trenerzy. O zaletach korzystania z systemu zapytaliśmy koordynatora i trenera Akademii Marka Duraja.

– Kiedy zrozumieliście, że potrzebujecie specjalistycznego narzędzia, które uporządkuje sprawy związane ze szkoleniem w Akademii Odry Opole?

Marek Duraj: Do momentu, aż zaczęliśmy korzystać z tego rozwiązania, głównie bazowaliśmy na materiale spisywanym na papierze. Trenerzy co miesiąc zdawali sprawozdania, raporty oraz konspekty treningowe. W pewnym momencie uznaliśmy, że jest to trochę przestarzały nośnik pamięci i chcielibyśmy, aby to wszystko było utrwalone w sposób nowoczesny. Zdecydowaliśmy się na narzędzie jakim jest ProTrainUp, czyli baza danych w której możemy przechowywać oraz aktualizować nasze plany, osiągnięcia, statystyki dotyczące poszczególnych zawodników oraz drużyn.

– Czy rynek tego typu rozwiązań jest duży? Wybór tego konkretnego systemu był trudny, czy nie mieliście z tym żadnego problemu?

MD: Otrzymaliśmy kilka ofert, jednak ta związana z ProTrainUp była zdecydowanie najlepsza, jeśli chodzi o rynek polski. Rozwiązanie to pozostawia bardzo duże pole do popisu dla trenera. Ma kilkanaście funkcji, z których większość jest bardzo użyteczna. To narzędzie umożliwia trenerom odpowiednie warunki do gromadzenia danych i samorozwoju.

– Jako koordynator i jednocześnie trener Akademii Odry Opole możesz ocenić to narzędzie na dwóch płaszczyznach – koordynowania pracy zespołu oraz jako trener. Jakie są Twoje spostrzeżenia?

MD: W tym momencie mogę to wszystko ocenić obiektywnie, gdyż system funkcjonuje u nas od grudnia. To narzędzie było nam potrzebne też do tego, aby działać systemowo. W tej chwili mamy 18 grup i chcielibyśmy, aby w poszczególnych grupach, poszczególnych kategoriach wiekowych, pewne rozwiązania były traktowane systemowo. Jaki jest w tym cel? Chcielibyśmy, aby na podstawie planu szkolenia, który został przygotowany dla naszych trenerów, poszczególni opiekunowie grup, realizowali założenia, które zostały tam ujęte. W pewien sposób określa to nasz styl działania jeżeli chodzi o szkolenie i tak jak wcześniej wspomniałem umożliwia monitorowanie poszczególnych grup, pracy poszczególnych trenerów, czy zawodników, począwszy od obecności, po ilość procentową „rodzajów zajęć” jakie zostają przeprowadzone.
Jeżeli chodzi o koordynowanie pracy zespołu to tutaj jest także bardzo duże pole do popisu. ProTrainUp umożliwia stały monitoring. Jeśli chodzi o korzystanie z niego w charakterze trenera to jest to świetne narzędzie do samorozwoju, monitorowania swojego zespołu, spojrzenia na niego troszkę od podszewki – czyli przeanalizowania frekwencji, statystyk meczowych, porównania konkretnych zawodników, czy porównania wielu kwestii na przestrzeni roku, czy krótszych okresów czasu.

– Jak używanie tego narzędzie przekłada się na codzienną pracę trenera? Czy nie jest tak, że często „utrudnia” to i wydłuża Waszą pracę, gdyż zapewne po skończonym treningu musicie uzupełniać odpowiednie dane, statystyki, tworzyć raporty..

MD: Praca trenera to nie tylko praca na boisku, ale również praca poza nim – planowanie, czy przygotowanie się do treningu. Następnie obiektywna ocena tego co zrobiliśmy dobrze, co nie do końca wyszło, gdyż tylko ślepy trener schodzi z boiska i twierdzi, że zrobił wszystko super i wszystko zostało zrealizowane w 100%. Zawsze pojawi się czynnik, który spowoduje, że mamy nad czym myśleć, jeśli chodzi o kolejną jednostkę. Te wszystkie rzeczy, jeżeli je scalimy dają fajny obraz tego, z kim pracujemy, jaka to grupa, o jakim charakterze, czego jej potrzeba. Daje to świetny materiał do analizy na przyszłość, tak samo jeśli chodzi o nas jako trenerów.

– Które funkcje ProTrainUp z Waszego punktu widzenia są najistotniejsze? W jakich aspektach pracy trenera narzędzie to najbardziej Wam pomaga?

MD: Zaczynając od początku tj. analizy frekwencji na zajęciach, tworzenia konspektów treningowych, komunikacji wewnętrznej między nami trenerami, prowadzenia raportów meczowych, statystyk indywidualnych zawodników, czy w niedługiej przyszłości wprowadzenie testów. Ważna jest też współpraca z poszczególnymi pionami, np. jeżeli chodzi o przygotowanie motoryczne trener Grzegorz Maroński umieszcza w systemie plany związane z tym aspektem. Jest również ciekawa funkcja jak biblioteka klubowa, gdzie umieszczone są ćwiczenia tworzone przez trenerów, które mogą się przydać innym trenerom w klubie i tak naprawdę jeden od drugiego może się uczyć.

– Czy korzystanie z tego narzędzia w Akademii rozwiązało konkretne problemy, z którymi nie mogliście sobie poradzić w tradycyjny sposób?

MD: Z pewnością tak, bo co innego spotykać się raz w miesiącu i mówić o tym wszystkim, a co innego mieć to na bieżąco. System pokazuje rzetelność trenerów w podejściu do ich pracy, daje informację, czy poświęcają się temu należycie, czy modyfikują swoje plany, czy na bieżąco uzupełniają wszystkie kwestie. Jest to potężny materiał do analizy, zwłaszcza wtedy, gdy dana grupa będzie w końcu musiała zmienić danego trenera i będzie to bardzo ciekawy materiał dla szkoleniowców danych zespołów.

– Jakie są plany na przyszłość związane z korzystaniem z ProTrainUp?

MD: Zastanawiamy się nad wykupieniem szerszej wersji do analizy meczowej. Będzie to gigantyczny krok, aby jeszcze bardziej rozłożyć na czynniki pierwsze naszą pracę i pokazać jak ją odbierają, a następnie wykonują nasi zawodnicy. Powie to nam, czy środki treningowe które stosujemy podczas jednostek mają swoją wizualizację w rzeczywistości i także pomoże nam wytłumaczyć chłopakom nad jakimi elementami powinni pracować. Pomoże nam kształtować w większym stopniu pogląd na to co robią, świadomość tego w którym są miejscu i ile im brakuje do pewnego poziomu.

/ Fot. www.protrainup.com/pl