Na wtorkowym spotkaniu w ratuszu podpisano umowę na przygotowanie projektu budowlanego i dokumentacji nowego stadionu piłkarskiego w Opolu.

– To najlepszy prezent gwiazdkowy, jaki kibice Odry i sympatycy piłki nożnej z całego województwa mogli otrzymać od miasta. Mówimy o jednej z największych inwestycji w historii Opola – tak prezydent Arkadiusz Wiśniewski skomentował na wtorkowym spotkaniu w ratuszu podpisanie umowy na wykonanie projektu nowego stadionu. Ma stanąć u zbiegu ulic Północnej i Technologicznej.

Projekt wykonają pracownie 90 Architekci s.c oraz GMT Mysłowice Sp. z o.o. Wartość kontraktu to 2,85 mln złotych. Wykonawcy na przedstawienie projektu oraz pozwolenia na budowę mają 10 miesięcy – do 19 października 2019 roku. Kolejnym etapem będzie rozpisanie przetargu na generalnego wykonawcę stadionu, którego pojemność wyniesie około 12 tysięcy widzów. Oficjalnie ta data jeszcze nie padła, ale wedle wstępnych ostrożnych prognoz, do użytku oddany zostanie najpewniej w 2022 roku.

Podpisanie umowy na wykonanie projektu stadionu to zwieńczenie naszych ponad dwuletnich starań. Wspólnie z kibicami, zarządem klubu, piłkarzami, przedyskutowaliśmy tę kwestię, wsłuchaliśmy się w oczekiwania. Ogłosiliśmy konkurs, od agencji zarządzania nieruchomościami rolnymi pozyskaliśmy grunty. Nie ma możliwości rozwoju Odry bez nowego stadionu. Nie tylko ekstraklasa, ale i pierwsza liga staje się coraz bardziej ekskluzywna. Poprzeczka w kwestii zaplecza, organizacji, jest zawieszana coraz wyżej. Nowy stadion jest warunkiem koniecznym dla progresu Odry – powiedział prezydent Wiśniewski.

Przedstawiciel „90 Architekci s.c” Grzegorz Drwal zapewnił, że dołożone zostaną wszelkie starania, by po wykonaniu projektu stadion wyglądał jeszcze lepiej niż na pracach, które firma zaprezentowała w konkursie na koncepcję obiektu. – Obiecujemy, że terminowo wykonamy projekt. W trakcie prac będziemy otwarci na życzenia inwestora. Chcemy, by byli państwo dumni z tego stadionu, gdy już będzie wybudowany – zaznaczył Drwal.

Karol Wójcik, prezes naszego klubu, w imieniu społeczności Odry podziękował miastu. – To niezwykły, fantastyczny prezent świąteczny i wielki krok w stronę budowy nowego stadionu Odry, co byłoby otwarciem bram do kolejnego etapu rozwoju klubu. Jak wiemy, infrastruktura jest dziś jednym z naszych większych problemów. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 12-15 miesięcy zobaczymy przy Północnej wbitą pierwszą łopatę i zaczniemy odliczać czas do inauguracyjnego meczu Odry na nowym stadionie – uśmiechnął się prezes Wójcik.

foto: Mateusz Gajdas