Jak na grudzień przystało, kontynuujemy statystyczne podsumowanie minionego półrocza w wykonaniu Odry Opole. Po raporcie firmy InStat, tym razem rozgrywki Fortuna 1 Ligi pod lupę wziął portal 90minut.pl, prezentując wiele faktów, liczb i ciekawostek.

Dowiedzieć możemy się na przykład, że… gdyby tak sporządzić klasyfikację strzelców obejmującą tylko pierwsze połowy meczów, jej liderem byłby Krzysztof Janus! Kapitan Niebiesko-Czerwonych przed przerwą trafiał do siatki 5-krotnie. Po cztery gole strzelili Roman Gergel (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Mateusz Kuzimski (Bytovia), Grzegorz Lech (Stomil Olsztyn) i Hubert Tomalski (Puszcza Niepołomice). Nikt też nie zdobył więcej od Janusa bramek w meczach domowych. Pięcioma golami prócz naszego skrzydłowego pochwalić mogą się jeszcze Martin Adamec (Wigry Suwałki) i Rafał Kujawa (ŁKS Łódź).

11 domowych meczów Odry obejrzało średnio 1700 widzów. To dziewiąty wynik w stawce, a więc dokładnie w jej środku – za GKS-em Tychy, ŁKS-em, Stalą Mielec, Rakowem, Podbeskidziem, Sandecją, Jastrzębiem i Katowicami. Warto w tym kontekście pamiętać, że część spotkań przy Oleskiej rozegraliśmy w wakacje, część była transmitowana na telewizyjnej antenie i w związku z tym rozpoczynana w godzinach południowych. Domowe starcia z takimi rywalami jak ŁKS, Stal, GKS Katowice – dopiero przed nami. Wyjazdowe mecze naszej drużyny przyciągały średnio 2300 kibiców – lepiej pod tym względem (3000) wypada tylko GKS Katowice. Możemy zażartować, że jesteśmy prawie jak magnes… Sumując, wyższą od Odry średnią widownią na meczach (czy to domowych, czy wyjazdowych) legitymują się GKS Tychy, ŁKS, Stal, Katowice, Raków i Stomil.

Korzystnie przedstawia się dla nas klasyfikacja fair play. Otóż nie ujrzeliśmy w minionym półroczu ani jednej czerwonej kartki! Takiego czystego konta w tym aspekcie nie zachował ani jeden z naszych ligowych rywali. 41-krotnie byliśmy karani „żółtkami” i pod względem fair play ustępujemy tylko ŁKS-owi (34 żółte, 1 czerwona). Odra egzekwowała jesienią dwa rzuty karne. Oba – wykorzystane. Z kolei przeciwko nam dyktowano aż siedem „jedenastek” – najwięcej w Fortuna 1 Lidze. Sześć z nich zakończyło się bramką, pomylił się jedynie Szymon Kiebzak z Garbarni Kraków (uderzył obok bramki, gdy wynik – 3:0 – był już ustalony). W poczciwie nazwanej przez 90minut.pl rubryce „ulubieńcy sędziów (wg różnicy pomiędzy karnymi podyktowanymi dla i przeciw drużynie”) Niebiesko-Czerwoni z wynikiem -5 zajmują 18. miejsce.

Miło patrzy się na zestawienie młodzieżowców. W Odrze rozegrali oni 3046 minut, co stanowi 15,38% całej drużyny. Wyższy współczynnik mają tylko dystansujące całą ligę Wigry Suwałki (34,85%). Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w klasyfikacji Pro Junior System, w której plasujemy się na trzecim miejscu. Przyczynili się do tego Serafin Szota, Jakub Moder i Mateusz Czyżycki.

Całe podsumowanie statystyczne 90minut.pl jest dostępne TUTAJ. Polecamy!