Przed rozpoczęciem rozgrywek dziennikarze tworzący Skarb Kibica „Przeglądu Sportowego” dla I i II ligi typowali naszą Odrę na 12. pozycji. Podopieczni Piotra Plewni w tabeli znajdują się dwie lokaty wyżej, ale co najważniejsze, mają bardzo małą stratę punktową do miejsc barażowych.

Wyjątkowo ciężki sezon

W porównaniu do zeszłego sezonu, w obecnym jest znacznie większa rywalizacja – zarówno na dole, jak i górze tabeli. W sezonie 2021/2022 z Fortuna I Ligi spadną 3 zespoły, a nie 1, jak było to w rok wcześniejszych rozgrywkach. Z kolei akces do walki o Ekstraklasę zgłosiło więcej zespołów niż w poprzednim roku. Aż 7 klubów przyznaje otwarcie, że ich celem jest Ekstraklasa. Czy w bezpośrednim awansie, czy dzięki barażom – nie ma znaczenia. Tymi klubami są: Miedź Legnica, Widzew Łódź (w poprzednim sezonie 9.), Korona Kielce (w poprzednim sezonie dopiero 12.), Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Tychy, Arka Gdynia i ŁKS Łódź. Chrapkę na awans ma także Sandecja Nowy Sącz, ale w tym klubie pracę wykonują po cichu i unikają pompowania balonika.

Właśnie za tymi drużynami i Chrobrym Głogów znajduje się w tabeli opolski zespół. Co ciekawe, po 20 meczach niebiesko-czerwoni do 6. miejsca (ostatniego barażowego) tracą zaledwie 1 punkt, ale ŁKS ma tyle punktów co Odra i 1 mecz zaległy, więc jeśli łodzianie wygrają, to będą to 3 oczka starty.

Wyznacznik wyników

Sezon 2020/2021, w którym Odra zajęła 8. pozycję był najlepszą pozycją klubu od 20 lat. Wyniki tamtego sezonu są punktem odniesienia dla obecnych rezultatów.

Rok temu w rundzie jesiennej rozegrano 17. kolejek (Odra 16), a w obecnym 20.

W sezonie 2020/2021 Odra po 16. meczach miała 25 punktów i bilans bramkowy 16:19. W bieżących rozrywkach po 16. kolejkach bilans był podobny: 24 punkty i 22:21 w golach. Ostatecznie jesień 2021/2022 opolanie zakończyli z 29 punktami i bilansem 28:28. Zauważalna jest poprawa w liczbie strzelonych goli i ogólnym bilansie bramkowym.

W tym sezonie zespół ma również bardzo zbliżony wynik pod względem straty punktowej do 6. pozycji. Odra traci 1 punkt (potencjalnie 3). Rok temu niebiesko-czerwoni, mimo że zajmowali wyższe, bo 8. miejsce, mieli 4 punkty straty i 1 mecz zaległy (który na wiosnę zremisowali z Widzewem). W rundzie wiosennej piłkarze OKS-u ugrali 24 oczka. Do miejsca barażowego zabrakło 8 punktów.

W kratkę

Obecny sezon rozpoczął się fatalnie (porażka 1:4 z Miedzią), podobnie jak rok wcześniej (porażka 0:4 z ŁKS-em). Na szczęście już w 2. kolejce piłkarze z Oleskiej 51 pewnie na wyjeździe pokonali Podbeskidzie 3:0. Było to cenne zwycięstwo, dające trochę spokoju, tym bardziej, że w 3. kolejce była przegrana i gdyby nie punkty z „Góralami” mogło być nerwowo. Ogólnie w pojedynkach z drużynami nas wyprzedzającymi (12 meczów, bo rozegraliśmy już 3 rewanże) bilans jest przyzwoity: 4 zwycięstwa, 2 remisy i 6 porażek. To pokazuje, że tylko 1 porażkę ponieśliśmy z zespołem niżej notowanym. Tym zespołem była Puszcza, z którą w tamtym meczu nasz zespół zaprezentował się chyba najgorzej w całej rundzie. Z drużynami ze strefy spadkowej bilans 5 punktów na 9 możliwych powinien być zdecydowanie lepszy. Boli remis z Górnikiem Polkowice, który wyrównującą bramkę strzelił w końcówce spotkania. Jeszcze większy żal tego co stało się w spotkaniu z GKS-em 1962 Jastrzębie. Po 6. minutach prowadziliśmy 2:0 i powinniśmy, jak wytrawny bokser, dobić chwiejącego się na nogach przeciwnika. Nie zrobiliśmy tego, mimo stworzonych sytuacji i wypuściliśmy zwycięstwo z rąk, pozwalając rywalom na zdobycie 2 goli. Krótko podsumowując, nasz zespół całą rundę grał na szkocką modę, czyli w kratkę.

Na szczęście wirus nie dopadł naszych piłkarzy, tak jak w niektórych klubach i nie musieliśmy przekładać z tego powodu meczów, a wiadomość o podpisaniu umowy na budowę nowego stadionu przyjęliśmy z ogromną radością. Dzięki temu znowu możemy marzyć…

Podsumowanie rundy jesiennej Odry ręką Macieja Grygierczyka, dziennikarza “Sportu”.

Wywiad z trenerem Piotrem Plewnią po zakończonej rundzie dla “Sportowego Opola”.

 

Serie Odry Opole w rundzie jesiennej sezonu 2021/2022

Najdłuższa seria zwycięstw z rzędu: 2 (dwukrotnie)

Najdłuższa seria zwycięstw z rzędu na własnym boisku: 3

Najdłuższa seria meczów bez porażki: 4

Najdłuższa seria meczów bez porażki na własnym boisku: 8 i ciągle trwa (nie został wliczony mecz w Bielsku-Białej, w którym Odra występowała w roli gospodarza)

Najdłuższa seria porażek z rzędu: 2

Najdłuższa seria porażek z rzędu na własnym boisku: 2

Najdłuższa seria meczów bez zwycięstwa: 3 (dwukrotnie)

Najdłuższa seria meczów bez zwycięstwa na wyjeździe: 8 (został wliczony mecz w Bielsku-Białej, w którym Odra występowała w roli gospodarza)

Najdłuższa seria meczów ze zdobytym golem: 5 (dwukrotnie)

Najdłuższa seria meczów bez zdobytej bramki: 2

Odra Opole podsumowanie jesieni 2021

Liczba meczów: 20

Liczba punktów: 29

Bilans bramkowy 28:28

Mecze bez straty bramki: 7

Gole zdobywane w I połowie: 16

Gole zdobywane w II połowie: 12

Liczba strzelonych goli zza pola karnego: 3

Liczba straconych goli zza pola karnego: 5

Liczba strzelonych goli po rzutach rożnych: 6

Liczba straconych goli po rzutach rożnych: 3

Liczba strzelonych goli po rzutach wolnych: 1

Liczba straconych goli po rzutach wolnych: 1

Liczba oddanych strzałów celnych: 89 (średnia ligowa 89)

Liczba podań: 8221 (średnia ligowa 8502)

InStat Index: 205 (średnia ligowa 209)

Statystyki indywidualne zawodników Odry Opole

Najwięcej minut na boisku:

 1. Mateusz Kuchta – 1800
 2. Miłosz Trojak – 1634
 3. Rafał Niziołek – 1439
 4. Konrad Kostrzycki – 1396
 5. Mateusz Marzec – 1352

Najwięcej goli (zespół – 28, średnia ligowa drużyn – 25)

 1. Krzysztof Janus, Mateusz Marzec, Konrad Nowak – po 4 gole
 2. Maciej Wróbel, Tomas Mikinic – po 3 gole

Najwięcej asyst:

 1. Miłosz Trojak – 5
 2. Krzysztof Janus, Mateusz Marzec – po 3
 3. Rafał Niziołek – 2

Najczęściej faulowany:

 1. Mateusz Marzec – 47
 2. Miłosz Trojak – 37
 3. Dawid Czapliński – 29
 4. Mateusz Spychała – 25
 5. Rafał Niziołek – 18

Największy procent celnych podań (średnia drużyny 81%, średnia ligowa 80%)

 1. Rafał Niziołek, Piotr Żemło – po 88%
 2. Maciej Wróbel, Mateusz Kamiński, Konrad Kostrzycki, – po 84%

InStat Index:

 1. Miłosz Trojak – 225
 2. Piotr Żemło – 224
 3. Konrad Kostrzycki, Mateusz Marzec – po 223
 4. Mateusz Kamiński – 220