Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Rok 2016 Odry Opole w telegraficznym skrócie.

Wyniki sportowe

Dokładnie rok temu Odra Opole była po bardzo udanej rundzie jesiennej. Po listopadowym zwycięstwie ze Skrą Częstochowa (15. kolejka) była na czele grupy opolsko-śląskiej III ligi. Pozycja ta dawała jej szansę na grę w barażach o II ligę. Na wiosnę zespół przegrał tylko jedno spotkanie (ostatnia kolejka ze Skrą), co dało mu wspomniany baraż z Vinetą Wolin. Dwumecz pewnie wygrała Odra i w czerwcu wszyscy mogliśmy świętować upragniony awans do II ligi!

Dziś sytuacja jest zgoła podobna – po wyśmienitej rundzie jesiennej i rozegranych awansem dwóch kolejkach rundy wiosennej, Odra Opole znajduje się na drugoligowym podium. Zajmuje trzecią pozycję tracąc do lidera – Rakowa Częstochowa 2, a do Radomiaka Radom 1 punkt. Nad czwartą w tabeli Puszczą Niepołomice ma aż 8 punktów przewagi. Trzy pierwsze miejsca premiowane są bezpośrednim awansem do I ligi, natomiast drużyna zajmująca 4. lokatę zagra w barażach.

Sytuacja w Odrze Opole, która określana jest jako “największe pozytywne zaskoczenie jesieni w II lidze” pozwala z wielkim optymizmem spoglądać w przyszłość.

W maju Odra Opole zdobyła Regionalny Puchar Polski, pokonując w karnych Ruch Zdzieszowice.

Zmagania w Pucharze Polski zawodnicy Odry Opole rozpoczęli meczem rundy wstępnej z Siarką Tarnobrzeg. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny gości 0:3, czym zakończył udział Opolan w tej rywalizacji.

Rezerwy klubu z Oleskiej, czyli Odra II Groszmal Opole prowadzone przez trenera Tomasza Copika zajmują 1. miejsce w A Klasie (grupa: Opole V) wyprzedzając o 2 punkty LZS Stary Ujazd oraz o 12 punktów LZS Błękitni Jaryszów.

Drużyna Juniorów Odry Opole podobnie jak zespół seniorski, ma za sobą znakomitą rundę jesienną. Podopieczni trenerów Grzegorza Zmudy i Tomasza Copika nie przegrali w tym sezonie żadnego ligowego meczu. Drużyna jest liderem opolskiej ligi juniorów, wyprzedzając o 2 punkty Chemika Kędzierzyn oraz mając 3 punktową przewagę nad Pomologią Prószków i MKS Kluczbork. Zwycięzca ligi zagra dwumecz o awans do Centralnej Ligi Juniorów.

Dumą klubu jest świetnie funkcjonująca Akademia Odry Opole (czytaj tutaj).

Powołania reprezentacyjne

Aleksander Kowalski otrzymał powołanie oraz zadebiutował w kadrze Polski U-19. Obrońca Odry rozegrał 90 minut podczas towarzyskiego spotkania Polska – Słowacja (0:1) rozgrywanego podczas zgrupowania w hiszpańskim San Roque.

Sebastian Bryłka otrzymał powołanie na zgrupowanie selekcyjne kadry Polski U-16, które odbyło się w Gutowie Małym. Zawodnik ma podpisany kontrakt z Odrą Opole, jednak zgodnie z zasadami przyjętymi w Opolu, trenuje w barwach MKSu MOSIR Opole.

Sztab szkoleniowy

W styczniu z funkcji trenera pierwszego zespołu zrezygnował Zbigniew Smółka, który odszedł do I ligowej Zawiszy Bydgoszcz. Nowym trenerem Niebiesko-Czerwonych został Jan Furlepa, który w przeszłości pracował już w Opolu. W pamiętnym sezonie 2000/2001 był asystentem trenera Franciszka Krótkiego.

Pierwsza drużyna

W 2016 r. z klubem rozstali się m.in. Krzysztof Kiercz, Przemysław Bella, Krzysztof Gancarczyk, Bartłomiej Gawron, Bartosz Włodarczyk, czy Grzegorz Kleemann.

Zespół z Oleskiej wzmocnili Szymon Przystalski, Mateusz Marzec, Damian Ziarko, Przemysław Brychlik, Adrian Krysian, Łukasz Winiarczyk, Maciej Raniowski, Mateusz Wrzesień oraz Marcin Wodecki.

Zarząd

W czerwcu podczas Walnego Zebrania z funkcji prezesa zrezygnował Janusz Wysocki. Zarząd stowarzyszenia działa w trzyosobowym składzie: Ireneusz Gitlar, Marcin Porzycki oraz Karol Wójcik i kontynuuje długoletnią strategię budowania silnego i stabilnego klubu.

Partnerzy i Sponsorzy

W 2016 roku Odra Opole zyskała potężnego sponsora – Grupę Azoty. Trzyletnia umowa to dla klubu wielkie wsparcie i stabilizacja finansowa.

Klub od lat może także liczyć na wsparcie ze strony Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA, firmy Sindbad Sp. z o.o. oraz Miasta Opola.

Istotne jest też wsparcie mniejszych firm lokalnych, które ofiarując swoją pomoc, wspierają Niebiesko-Czerwonych.

Patroni medialni

Radio Opole przeprowadziło relacje z wielu meczów wyjazdowych (Rekord Bielsko-Biała, BKS Stal Bielsko Biała, LZS Piotrówka, Vineta Wolin, Puszcza Niepołomice).

TVP3 Opole przeprowadziło ogólnopolskie relacje na żywo z meczów z Vinetą Wolin, Kotwicą Kołobrzeg oraz Polonią Warszawa.

Odpowiedzialność społeczna.

Odra Opole aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu i promocji aktywności fizycznej wśród mieszkańców miasta organizując różnego rodzaju turnieje (ECO Cup, Sindbad Cup) i wydarzenia (“Zadbaj o serce z Odrą Opole”, Dzień Kobiet z Odrą Opole).

Klub promuje również aktywność fizyczną wśród najmłodszych odwiedzając regularnie opolskie przedszkola. Program spotkań obejmuje zajęcia sportowe oraz pogadanki na temat zdrowego trybu życia.

Klub wspiera i bierze udział w akcjach społecznych i charytatywnych (np. Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Mała Gwiazdka, Wigilia dla Samotnych, Potrzebujących i Bezdomnych) oraz wspiera takie instytucje jak Dom Dziecka w Opolu, Domowe Hospicjum dla Dzieci, Hospicjum Betania czy Stacja Krwiodawstwa.

W trakcie meczów seniorów odbywały się zbiórki środków finansowych dla: Bartosza Latały – zawodnika Akademii Odry Opole z rocznika 2010, który zachorował na białaczkę; podopiecznych Domowego Hospicjum Betania; Krzysztofa Kwaśniewskiego – kibica Odry chorego na raka.

Klub wsparł również akcje charytatywne: #OcalićOkoOlka – akcję pomocy dla chorego na raka 3-letniego Olka Szymańskiego oraz #AkcjaReakcja – akcję pomocy dla Krystiana Rudnickiego, bramkarza MKS Kluczbork, który zmaga się z aplazją szpiku.

Na przełomie czerwca i lipca klub był organizatorem 5 turnusów półkolonii dla dzieci z miasta Opola.

1 września br. zespół przeprowadził akcję rozdawania planów lekcji pod opolskimi szkołami podstawowymi. Zawodnicy pierwszej drużyny rozdawali dzieciom specjalnie przygotowane na okoliczność rozpoczęcia roku szkolnego plany lekcji. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Współpraca

W 2016 r. podpisano umowy o współpracy z Akademią Futsalu „Piątka” i Opolskim Klubem Bokserskim. Kluby te otrzymały możliwość korzystania z herbu i nazwy Odra Opole. Futsalowcy w sezonie 2016/2017 w II lidze występują jako Futsal Klub Odra Opole.

Rok 2016 był dla klubu rokiem ciężkiej i wytężonej pracy. Przełożyło się to na świetne wyniki sportowe oraz zbudowało wokół klubu kolektyw zaangażowanych i oddanych ludzi, co dobrze rokuje na przyszłość. Niech rok 2017 będzie równie udany![foto-wlasne]