O kończącym się roku i widokach na przyszłość, rozmawialiśmy z trenerem oraz koordynatorem Akademii Odry Opole – Markiem Durajem.

– Odra Opole bardzo często postrzegana jest tylko w kontekście pierwszej drużyny. Nie jest to jednak idealne odzwierciedlenie rzeczywistości. Odra to wielki kolektyw ludzi, w którym Wy jako Akademia zajmujecie bardzo ważne miejsce.

Marek Duraj: Dokładnie, zajmujemy w strukturze klubowej bardzo ważne miejsce, jednak nie zgodzę się z tym że jesteśmy postrzegani jako klub tylko przez pryzmat pierwszej drużyny. W środowisku piłkarskim można usłyszeć wiele dobrego na temat funkcjonowania grup młodzieżowych Odry Opole, a kolejne kroki które stawiamy w kierunku prawdziwej Akademii dają powody do dumy. Istnieje ogromna zależność pomiędzy pierwszą drużyną i grupami młodzieżowymi, im wyżej sklasyfikowany jest zespół seniorów tym łatwiej nam pozyskiwać kolejnych adeptów i nie martwić się o nabór. Im lepsza nasza praca tym większe nadzieje na kolejne debiuty naszych wychowanków w pierwszym zespole.

– Za nami rok 2016. Jak go oceniasz w kategoriach sportowych?

MD: Pod kątem sportowym ten rok na pewno możemy zaliczyć do udanych. Trzeba jednak pamiętać że wykładnią wyniku sportowego w najmłodszych kategoriach jest możliwość rywalizacji i pokazania pełni umiejętności na tle silnych rywali, co zrozumiałe czynimy. Oczywiście nie zabrakło też czołowych lokat, czy nawet wygranych w turniejach. Jeśli jednak mam być szczery to największym sukcesem była możliwość uczestniczenia w największym turnieju w Europie – Iber Cup w Portugalii. Chłopcy z rocznika 2003, oraz ich trenerzy: Radosław Rusin i Kamil Sikora zebrali potężny bagaż doświadczeń który procentuje w ich pracy po dzień dzisiejszy. Kolejnym powodem do dumy jest fakt, że ponad 50% chłopców z tego rocznika stanowi w tej chwili skład trampkarzy w drużynie MKS MOSiR Opole – kolejnym etapie szkolenia w Opolu (jest to rocznik, który właśnie skończył piłkarską edukację w naszym klubie).

– Akademia to szeroki sztab szkoleniowy, a nie od dziś wiadomo, że dobry trener musi cały czas się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje. Jak to wygląda w Waszych strukturach?

MD: W tej chwili w naszych strukturach zatrudnionych jest 18 trenerów. Cała kadra trenerska sukcesywnie podnosi swoje kwalifikacje. Dwóch trenerów posiada uprawnienia UEFA A, siedmiu UEFA B, a inni uprawnienia ministerialne. Pozostali trenerzy to zawodnicy pierwszej drużyny zbierający doświadczenie w pracy z dziećmi. Od października pracuje z nami trener przygotowania motorycznego – Grzegorz Maroński, którego efekty pracy będzie można zauważyć już od stycznia. Do grona pracowników należy również fizjoterapeuta Michał Malisz, który służy pomocą w razie kontuzji. Nikt z trenerów nie próżnuje, w ciągu kilku miesięcy zdołaliśmy odwiedzić takie kluby jak: Zagłębie Lubin, Legię Warszawa czy ostatnio Dinamo Zagrzeb. Nowinki do klubu przywożą także trenerzy: Grzegorz Zmuda – będący trenerem kadry Polski Polish Soccer Skills, Andrzej Drynda – uczestniczący w szkoleniach Coerver Coaching lub Kamil Sikora współpracujący z Wydziałem Biomechaniki na wrocławskim AWF-ie. Od dwóch miesięcy korzystamy również z bazy danych – Protrainup, która systematyzuje naszą pracę, będąc jednocześnie narzędziem do hospitowania trenerów.

– Klub jest w dobrej kondycji finansowej. Solidni Partnerzy i Sponsorzy pozwolili na stabilizację w tej kwestii. Czy przekłada się to także na warunki pracy w Akademii?

MD: Myślę, że współpraca ze sponsorami w tym roku wyglądała wzorowo i bez ich pomocy moglibyśmy jedynie pomarzyć o stawianiu kroków w kierunku pełnej profesjonalizacji za co jesteśmy im bardzo wdzięczni i po raz kolejny serdecznie dziękujemy. Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski wspomogły nas dotacjami, jak również w znacznym stopniu ułatwiły organizację wyjazdu na Iber Cup do Portugalii. Firmy ECO i Sindbad pomogły nam zorganizować dwa bardzo prestiżowe turnieje, które zrzeszyły ponad 700 dzieci w opolskim Centrum Sportu. Reasumując można by stworzyć osobny artykuł dotyczący tylko współpracy na linii Akademia – Sponsorzy i osoby które bezinteresownie jej pomagają.

– Czy w zbliżającym się roku, możemy spodziewać się turniejów piłkarskich organizowanych przy współpracy z Partnerami klubu, czyli ECO Cup i Sindbad Cup?

MD: Mamy zielone światło na kolejne edycje obu wymienionych turniejów. Na pewno przed nami wiele udoskonaleń, ale jestem spokojny o stały progres i rozbudowę ich formuły do rangi turnieju międzynarodowego.

– Akademia Odry Opole to nie tylko czysty sport, to także odpowiedzialność społeczna. Jak wyglądają działania w tej materii?

MD: Działalność w tym obszarze staramy się łączyć z oczekiwaniem naszych kibiców oraz różnymi uroczystościami w roku kalendarzowym. Wizyty w przedszkolach wraz z zawodnikami pierwszej drużyny, inauguracja roku szkolnego z Odrą Opole, zapalenie zniczy na grobach byłych zawodników niebiesko – czerwonych, czy pomoc w organizacji Wigilii dla Samotnych, Potrzebujących i Bezdomnych to kilka momentów z całego roku, w których przypominamy Opolu, że jesteśmy i mogą na nas liczyć. Z drugiej strony pokazujemy naszym zawodnikom jakie wartości w życiu są ważne i czym należy się kierować, ponieważ piłkarzem się bywa, a człowiekiem jest się przez całe życie.

– W tym roku odwiedziliście 20 opolskich przedszkoli, gdzie zorganizowaliście 22 spotkania. Czy planujecie kontynuację tej akcji w roku 2017?

MD: Jak najbardziej !!!! Byliśmy w szoku…. jakim pozytywnym echem odbiła się cała akcja. Promowanie zdrowego stylu życia, zabawa poprzez ruch i wspólny trening z zawodnikami opolskiej Odry, na koniec rozdane klubowe gadżety i piłki z autografami – jednym słowem uśmiechy od ucha do ucha. W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie w roku 2017 przeprowadzimy kampanię, w której to przedszkola będą mogły zadzwonić i zarezerwować termin do odwiedzin niebiesko – czerwonych.

– Treningi Akademii odbywają się niemalże przez cały rok. Jak wygląda sytuacja w okresach wolnych od nauki szkolnej, np. w wakacje?

MD: Ferie zimowe to czas obozów najstarszych adeptów Akademii, pozostałe grupy będą trenować normalnie. Już podczas ferii zimowych 45 osób z naszego klubu wybiera się potrenować w Hiszpanii, warto dodać że na miejscu czekają nas sparingi z hiszpańskimi rówieśnikami, oraz możliwość zobaczenia na żywo FC Barcelony. W okresie letnim pierwsze pięć tygodni wakacji zabezpieczamy sobie na organizację półkolonii na Stadionie Odry. W tym roku uczestniczyło w nich 120 dzieci. Sierpień to ponownie obozy sportowe i ponownie będziemy chcieli je zorganizować zarówno w kraju i za granicą.

– Co Was czeka w nadchodzącym roku? Czy planujecie już udział w konkretnych turniejach, szykują się jakieś dalsze wyjazdy, obozy?

MD: Nowy Rok rozpoczniemy tradycyjnie wspólnym treningiem z pierwszą drużyną w opolskim Centrum Sportu. Do czerwca będziemy kontynuować procesy szkoleniowe na zasadzie gier w Lidze Młodzika, turniejach czy sparingach. Od stycznia wprowadzamy rozszerzony trening motoryki w każdej z grup, a co za tym idzie dokonamy poważnych zakupów sprzętu do diagnozy postępów w tym aspekcie. Organizacja obozów sportowych, półkolonii czy turniejów Sindbad Cup i ECO Cup to już stałe punkty programu, które ponownie wpiszą się w nasz grafik, do tego wizyty w opolskich przedszkolach. Reszta planów na razie nie może ujrzeć światła dziennego, ale wszystko zmierza w kierunku by zbliżający rok okazał się przełomowy i ewolucyjny.

– Dziękujemy za rozmowę.

MD: Dziękuję za rozmowę, jak również wszystkim którzy przyczynili się do rozwoju Akademii. To dzięki Wam patrzymy w przyszłość z podniesioną głową.[foto-wlasne]