Wczoraj Zarząd Odry Opole podpisał umowę z Zagłębiem Lubin na wynajem Stadionu Zagłębia, na którym Odra będzie mogła rozgrywać swoje domowe mecze w przypadku awansu do Ekstraklasy.

Jednocześnie zawarta umowa umożliwia Odrze rozgrywanie meczów w charakterze gospodarza na stadionie w Lubinie w rozgrywkach Fortuna 1 Liga, w przypadku złych warunków atmosferycznych w okresie od 1 listopada 2021 do 31 marca 2022. Jest to warunek konieczny do uzyskania licencji na nowy sezon rozgrywkowy dla klubów nie posiadających systemu podgrzewania murawy.

Dlaczego postawiliśmy podpisać umowę z Zagłębiem? Stadion w Lubinie ma bardzo wysoki standard i nie jest zbyt daleko położony od Opola. Jednocześnie liczymy, że kibice wrócą na stadion i w Lubinie możemy liczyć również na wsparcie kibiców Zagłębia, którzy niejednokrotnie dopingowali niebiesko-czerwonych razem z naszymi kibicami. Jednocześnie chcemy podkreślić, że razem z MOSiR Opole będziemy dokładać wszelkich starań, aby wszystkie mecze Fortuna 1 Ligi rozgrywać na stadionie przy Oleskiej 51. Z tego miejsca chciałbym podziękować władzom Zagłębia za udzielone nam wsparcie oraz chęć udostępnienia nam swojego stadionu – prezes Odry Tomasz Lisiński.

Stadion piłkarski Zagłębia Lubin, może pomieścić na trybunach 16 086 kibiców, powstał w miejscu, w którym zlokalizowany był Stadion Górniczego Ośrodka Sportu. Budowa Stadionu Zagłębia rozpoczęła się 18 września 2007. Trybuny areny otwartej w 1985 r. były zbudowane na wałach ziemnych. W związku z budową nowego stadionu wyburzono ich znaczną część – około 65%. Przesunięcie murawy względem starego stadionu wyniosło blisko 20 metrów. Obecny stadion nie jest modernizacją starego obiektu – został całkowicie zbudowany od podstaw.
Budowa nowego stadionu przebiegała w dwóch etapach. W trakcie realizacji pierwszego, zbudowano trzy z czterech trybun – by mecze na nim mogły odbywać się jak najszybciej. W drugim etapie zbudowano trybunę główną, na której znajduje się centrum prasowe i miejsca vip. Stadion spełnia kryteria dla stadionu 3 Kategorii UEFA. Do oglądania meczów w luksusowych warunkach sprzyja odległość dzieląca trybuny od boiska – 5,5 metra. Zaletami areny są także jednoczęściowe trybuny, które wpływają na jakość dopingu. Ich wysokość wynosi 14 metrów. Wszystkie miejsca na stadionie są zadaszone. Stalowa konstrukcja dachu podtrzymywana jest przez 52 betonowe słupy, masa każdego z nich wynosi 24 tony. Stadion jest oświetlony przez 150 jupiterów, których łączna moc wynosi 2000 luksów.
Na trybunie głównej powstało centrum prasowe w którym znajdują się sala konferencyjna, jedno przeszklone studio prasowe, dwa studia TV, 10 stołów dla prasy na trybunie, 10 pulpitów z 3 miejscami siedzącymi dla komentatorów telewizyjnych i radiowych oraz stanowiska dla kamer. Na trybunie głównej umiejscowionych jest 600 siedzisk kategorii VIP, a także 100 kategorii SuperVIP. Poza tym, na stadionie znajdują się 32 miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Fot. Zagłębie Lubin