Jak na tle rywali wypadli Niebiesko-Czerwoni w statystycznym podsumowaniu jesiennych zmagań Fortuna 1 Ligi?

InStat to piłkarskie narzędzie analityczne popularne wśród klubów – m.in. Fortuna 1 Ligi. Oficjalny serwis rozgrywek, 1liga.org, opublikował przygotowane przez InStat statystyczne podsumowanie minionej jesieni. Tabelę wszyscy dobrze znamy – w niej Odra uplasowała się na 12. miejscu – ale jak wypadła na tle rywali w wielu innych, mniej istotnych klasyfikacjach? Spójrzmy!

Odra zdobyła 28 bramek, co daje jej w stawce 8. miejsce. Najczęściej – 7-krotnie – trafiała do siatki rywali między 45. a 60. minutą. Z kolei aż 8 z 33 goli straciła w ostatnich kwadransach. Pod tym względem gorsza jest tylko Garbarnia (10). 30 bramek rywale wbili nam z pola karnego, a tylko 3 – spoza jego obrębu. W przypadku goli strzelonych przez Niebiesko-Czerwonych, proporcje są nieco inne. 20 padło z pola karnego, 5 – spoza, a 3 – po rzutach karnych.

Pochwalić możemy się atakiem pozycyjnym. Cierpliwością. Akcja, po której strzelaliśmy gola, średnio trwała 16,1 sekundy. Większą liczbą w tej kategorii legitymują się jedynie Raków (19,9) i Bruk-Bet Temalica Nieciecza (17,3). Konstruując bramkowy atak, wymienialiśmy za to w Fortuna 1 Lidze średnio największą liczbę podań – 5,8, wyprzedzając Stal Mielec (5,7), Raków (5,4) i Termalicę (5,4). Z gry (kategoria „open play goals”) strzeliliśmy 22 gole. Mniej tylko od Bruk-Betu (22). Średnia dla ligi wynosi 16. To wystawia zespołowi trenera Mariusza Rumaka bardzo dobre świadectwo.

Z drugiej strony, więcej od nas bramek z gry straciła jedynie Garbarnia (28:21), aż 12-krotnie (trzeci najgorszy wynik) zostaliśmy zaskoczeni po stałych fragmentach, a sami w ten sposób do siatki trafiliśmy 6-krotnie (rzadziej czyniły to Katowice i Stomil).

Odra zanotowała czwarty najwyższy „instat index” – 215 (227 – Raków, 218 – ŁKS, 217 – Sandecja), czyli, przyjmijmy w skrócie, całościową ocenę drużyny. Średnio była w posiadaniu piłki przez 52% czasu – 6. rezultat w I-ligowej stawce. Możemy też pochwalić się, że w uśrednieniu najbliżej bramki przeciwnika piłkę odbierała właśnie Odra (73,8 m). Więcej podań od naszego zespołu wymieniały tylko ekipy ŁKS-u, Stali i Rakowa. Obok drużyny z Częstochowy, opolanie wygrali też najwięcej powietrznych pojedynków.

Tyle naszej „pigułki” ze statystyk zespołowych. Nie mniej interesujące są zestawienia indywidualne, począwszy od czołowej dwudziestki średniej ocen „instat index”. Na jej podstawie, najlepszym piłkarzem Fortuna 1 Ligi jest boczny obrońca ŁKS-u Artur Bogusz (251), wyprzedzając Josipa Soljicia ze Stali Mielec (249) oraz Arkadiusza Kasperkiewicza z Rakowa Częstochowa (248). W tej dwudziestce znalazło się miejsce dla dwóch zawodników Odry. Obaj to środkowi defensorzy – Mateusz Bodzioch (14. miejsce, 233) oraz Paweł Baranowski (19., 230).

Z dorobkiem trzech asyst 18. miejsce w gronie asystentów zajmuje Jakub Moder. Kuba jest przy tym 14. najczęściej strzelającym zawodnikiem Fortuna 1 Ligi (42 próby, 17 – w światło bramki; 36-krotnie uderzał Mariusz Rybicki, co daje mu 20. pozycję). Z dorobkiem 5 goli – 14. wśród snajperów jest Ivan Martin Gomez, którego uwzględniono też w zestawieniu graczy najczęściej trafiających w słupek albo poprzeczkę (2). W czołowej dwudziestce klasyfikacji kanadyjskiej nie mamy swojego przedstawiciela. Dwóch jest za to w gronie graczy najczęściej biorących udział w bramkowych akcjach – to Rafał Niziołek (13.) i Krzysztof Janus (14.).

Trzech opolan znajdujemy w miejscu, gdzie nie chcielibyśmy ich widzieć, czyli „błędów bramkowych”. Jakubowi Habuście naliczono ich 8 (rekordzista, Artem Putiwcew z Niecieczy, ma 10), 7 ma Patryk Janasik, a 6 – Rafał Niziołek, który za to jest 17. najczęściej podającym zawodnikiem (18. – Baranowski). Na tle ligi w liczbie podań w pole karne rywala wyróżniają się nasi skrzydłowi – Krzysztof Janus (11.) i Mariusz Rybicki (19.). Aż 12-krotnie na spalonym łapano Ivana Martina Gomeza, a 9-krotnie: Jakuba Modera. 20 razy na ofsajdzie złapany został Damian Kowalczyk z Chrobrego Głogów. Paweł Baranowski jest trzeci pod względem pojedynków w defensywie, a 10. – pojedynków w powietrzu. 38-krotnie faulował Mateusz Czyżycki (12. miejsce), a 48-krotnie faulowany był Mariusz Rybicki.

Są też klasyfikacje zawodników na poszczególnych pozycjach, na podstawie „instat index”.
Bramkarze: Michał Szromnik jest 12., Tobiasz Weinzettel – 22.
Lewi obrońcy: Łukasz Winiarczyk (6), Dudu Paraiba (14).
Prawi obrońcy: Rafał Brusiło (1!), Patryk Janasik (6).
Środkowi obrońcy: Mateusz Bodzioch (4), Paweł Baranowski (8), Serafin Szota (59).
Defensywni pomocnicy: Rafał Niziołek (6), Jakub Habusta (17), Sebastian Bonecki (37), Mateusz Czyżycki (41).
Lewoskrzydłowi: Krzysztof Janus (4), Mariusz Rybicki (6).
Prawoskrzydłowi: Tomas Mikinicz (22).
Ofensywni pomocnicy: Jakub Moder (11).
Napastnicy: Ivan Martin Gomez (4), Szymon Skrzypczak (9).

Pełny raport (format *pdf) jest dostępny TUTAJ. Zachęcamy do niezwykle interesującej lektury. Pamiętając, że… to tylko (i aż!) statystyka!