Mateusz i Maciej Spychałowie są bliźniakami i poza więzami krwi łączy ich piłka. Obaj grają w drużynach, występujących w rozgrywkach Fortuna 1 Liga. Mateusz jest zawodnikiem Odry, a Maciej graczem najbliższego przeciwnika klubu z Opola, czyli Stomilu Olsztyn.

Bracia urodzili się 28 stycznia 1998 roku w Sierakowie. Jako pierwszy na świat przyszedł Mateusz, który od Macieja jest starszy o 15-20 minut. Przygodę z piłką zaczęli w Warcie Sieraków, skąd w 2008 roku trafili do drużyn juniorskich Lecha Poznań. Od sezonu 2015/2016 zostali zawodnikami rezerw „Kolejorza”. To był ostatni sezon, w którym bracia grali razem w jednym zespole. Pierwszy rezerwy Lecha opuścił Mateusz. Został graczem Radomiaka Radom, następnie Wigier Suwałki, a później Stali Mielec. Maciej jeszcze na 1 sezon został w Poznaniu. W sezonie 2017/2018 grał dla rezerw Zagłębia Lubin, a w kolejnym sezonie w GKS 1962 Jastrzębie. To wtedy piłkarskie drogi braci Spychałów się skrzyżowały. Mateusz był zawodnikiem Stali Mielec, a Maciej GKS-u Jastrzębie. Po raz pierwszy i ostatni przeciwko sobie bliźniacy zagrali 22 września 2018 roku w Mielcu, w ramach spotkania Fortuna I Ligi. Bliźniacy rozpoczęli spotkanie w wyjściowych składach swoich drużyn i rozegrali niemal cały mecz, będąc razem na boisku. Maciej został zmieniony w 90. minucie spotkania, które zakończyło się bezbramkowym remisem.

Młodszy z braci (obecnie Stomil) tak wspominał ten pojedynek: – To było dziwne, specyficzne uczucie, chociaż w trakcie gry nie myślałem, że w przeciwnej drużynie gra mój brat. Na boisku nie stoczyliśmy jednak ani jednego bezpośredniego pojedynku, bo on grał na boku obrony, a ja na środku pomocy.

W rundzie wiosennej, przed meczem GKS-u Jastrzębie i Stali Mielec bracia założyli się, że ten który przegra, stawia kolację. Niestety, nie doszło do drugiej konfrontacji – na boisku pojawił się tylko Mateusz, który zagrał cały mecz. Górą był jednak zespół Macieja – GKS wygrał na swoim stadionie 1:0.

W następnym sezonie bliźniacy trafili do Ekstraklasy. Mateusz do Korony Kielce, a Maciej do Wisły Płock, ale nie dane było im stoczyć pojedynku w Ekstraklasie. Po rundzie jesiennej Maciej został wypożyczony do Chojniczanki Chojnice. W kolejnym sezonie młodszy z braci trafił do Stomilu Olsztyn, gdzie gra do dziś. Natomiast Mateusz po roku gry dla Korony, zmienił klub i został piłkarzem Warty Poznań, skąd po roku trafił do naszej Odry.

W czasach gdy grali w tej samej drużynie, zdarzały się między nimi sprzeczki, które szybko odchodziły w niepamięć. Bracia za to potrafili po meczu usiąść i omawiać spotkanie w wykonaniu swoim i brata. Nie brakowało konstruktywnej krytyki, która jak zgodnie przyznają bracia, była dla nich dodatkową motywacją.

Pod względem piłkarskim Maciej najbardziej ceni w Mateuszu konsekwencję, pracowitość i upór, z którym brat dąży do celu oraz jego szybkość i wydolność na wysokiej intensywności. Z kolei Mateusz u Macieja ceni jakość strzałów z lewej i prawej nogi oraz uderzenia z rzutów wolnych.

Co łączy braci na boisku? Ambicja i waleczność. W ferworze walki zdarza im się przekroczyć przepisy, a sędziowie często pokazują kartki. Maciej w 54 występach na szczeblu centralnym (GKS Jastrzębie i Stomil Olsztyn) zgromadził 15 żółtych kartek, w tym 1 czerwoną (w barwach GKS-u za 2 żółte z Puszczą Niepołomice). Mateusz w 31 meczach Ekstraklasy (Korona Kielce, Warta Poznań) żółtym kartonikiem upomniany został 10-krotnie, w tym raz (w barwach Korony) musiał opuścić plac gry za 2 żółte kartki w meczu z Wisłą Kraków. W Fortuna 1 Lidze prawy obrońca również nie przebierał w środkach. Grając w zespołach Stali Mielec, Wigier Suwałki i Odry Opole w 55 meczach zgromadził 21 żółtych kartek, w tym 2 razy ( w barwach Stali) musiał opuścić plac gry za podwójne napomnienie kartonikiem.

Mateusz jest podstawowym prawym obrońcą niebiesko-czerwonych i wystąpił w 7 z 8 meczów Odry Opole. Maciej tak mocnej pozycji w Stomilu nie ma, ale i tak zaliczył 5 występów w tym sezonie Fortuna 1 Ligi.

Czy po raz kolejny w rodzinnym pojedynku braci Spychałów będziemy świadkami remisu? Przekonamy się już w niedzielę. Początek spotkania o 15:00. Zapraszamy na stadion przy ul. Oleskiej.

Transmisja niedzielnego meczu Odra Opole – Stomil Olsztyn od 14:50 w POLSAT BOX GO.