To już w sobotę! O 13:00 rozpocznie się ostatni w fantastycznym 2017 roku mecz niebiesko-czerwonych o punkty. Wygrana z rywalem z Mazowsza sprawi, że przerwę zimową spędzimy w fotelu lidera tabeli Nice 1 Ligi. Wszyscy na Oleską!

Zaczęło się niesamowicie – i skończyć też może się niesamowicie. Czy ktoś pamięta jeszcze, że to półrocze Odra zainaugurowała klęską w rundzie wstępnej Pucharu Polski ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki 0:5? Kto wtedy przypuszczał, że Świt zakończy jesień w dolnej połowie tabeli I grupy trzeciej ligi? Podczas gdy niebiesko-czerwoni mają duże szanse na to, zimę spędzić w fotelu lidera Nice 1 Ligi?

Drogę na szczyt tabeli otwarła ubiegłotygodniowa wygrana w Łęcznej, przy jednoczesnych remisach Chojniczanki z Puszczą Niepołomice i Miedzi Legnica z Rakowem Częstochowa. Trzy punkty w sobotnie popołudnie zapewnią naszej drużynie mistrzostwo jesieni, bez oglądania się na wyniki chojniczan (w piątek w Olsztynie) i legniczan (w sobotę w Katowicach). Mistrzostwo jesieni dla beniaminka… To działa na wyobraźnię.

Przypomnijmy jednak okolicznościowe cytaty Mirosława Smyły…
– Jakich słów jeszcze użyć, by powiedzieć, że to jedna z rzeczy, na którą ogląda się każdy, ale wcale nie jest dla nas decydująca? W szatni, na boisku, w gronie zespołu nikt o tym nie gada. Naprawdę. Widać po chłopakach profesjonalizm, niesamowitą wolę walki. Czuje się, że gra po prostu sprawia im przyjemność. Powiem inaczej: najważniejsze, że nie musimy wychodząc na boisko zaprzątać sobie głowy tabelą; oglądać się nerwowo za siebie i zastanawiać się, co będzie, jeśli nie zapunktujemy w tym czy innym meczu. Nie. Nie musimy się martwić, analizować, grzebać w telefonie i odświeżać tabeli. Mamy tylko wybiegać na murawę i grać swoje. Cieszę się, że zespół łapie takie podejście.

– Im wyższe miejsce – tym lepsze samopoczucie w ciągu tego długiego okresu zimowej przerwy. Tym łatwiej rozmawia się z potencjalnymi wzmocnieniami. Tym łatwiej też promować samego siebie, bo chyba więcej klubów chciałoby pozyskać zawodnika z drużyny zajmującej trzecie miejsce, aniżeli będącej w środku tabeli. Niech to wszystko napędza nas, by zostawić do końca roku na boisku jak najwięcej zdrowia.

Te słowa były wypowiadane przed poprzednimi meczami wyjazdowymi – w Grudziądzu i Łęcznej które pozwoliły Odrze „wykręcić” w listopadzie całkiem ładną serię. Taką progresywną. 1:0 z GKS-em Tychy, 2:0 z Olimpią, 3:0 z Górnikiem… Trudno nie myśleć o pójściu za ciosem w ostatnim tegorocznym meczu.

– Cieszymy się z trzech z rzędu zwycięstw, zera z tyłu. Można chwalić zespół, ale już w sobotę kolejny mecz. Trzeba szybko się zmobilizować. Zostanie po nas właśnie takie wrażenie, jakie zrobimy w ostatniej kolejce. Łatwo nie będzie. Pogoń gra na wyjeździe dwa razy lepiej niż u siebie. To wybiegany zespół, „haratający” na boisku, dlatego musimy być czujni – ostrzega szkoleniowiec drużyny z Opola.

Faktem jest, że z 23 punktów, aż 16 siedlczanie zdobyli na wyjeździe. Potrafili wygrać w Chojnicach, Mielcu, Niepołomicach, Katowicach i Tychach. Taka lista terenów „zdobytych” musi robić wrażenie. Jedyny w roli gości remis zanotowali w Łęcznej, polegli zaś w Sosnowcu, Bytowie i Bielsku-Białej. Dla przeciwwagi, u siebie odnieśli jedynie skromne zwycięstwo ze Stomilem Olsztyn, ponadto 4-krotnie remisując i 4-krotnie przegrywając.

Raz – z Odrą, w 2. kolejce (1:2). Rzut karny przy stanie 0:0 zmarnował wtedy Marcin Wodecki, by jednak wpisać się ostatecznie na listę strzelców. Na 2:0 podwyzszył Mateusz Bodzioch, a Pogoń odpowiedziała jedynie w doliczonym czasie gry bramką Macieja Wichtowskiego.

Dla rywala z Mazowsza będzie to najpewniej ostatni mecz pod wodzą Bartosza Tarachulskiego. Wieloletni członek sztabu szkoleniowego po 10. kolejce przejął zespół awaryjnie wskutek zwolnienia Adama Łopatki. Zimą klub będzie jednak – wszystko na to wskazuje – zmuszony do zatrudnienia trenera z licencją UEFA Pro. Spekuluje się, że do Siedlec wrócić może Dariusz Banasik.

Odrze w odniesieniu 8. w sezonie zwycięstwa przy Oleskiej nie pomogą kontuzjowani Tomasz Wepa (Achilles) i młodzieżowiec Bartłomiej Maćczak (staw skokowy). Gramy o mistrza jesieni. To ostatni mecz przed ponad 3-miesięczną przerwą. Wszyscy na Oleską 51!

Odra Opole – Pogoń Siedlce
19. kolejka Nice 1 Ligi
sobota, 25 listopada, godz. 13:00, stadion przy ul. Oleskiej 51

Sędziuje: Daniel Kruczyński (Żywiec).

foto: Mirosław Szozda