Z okazji Dnia Kobiet rozmawiamy z Eweliną Serwuszok, która na co dzień prowadzi m.in. drużynę Odra Girls.

Drużyna dziewczęca – jej powstanie to kolejny krok w rozwoju klubowej Akademii, czy realizacja wymogów dla złotej gwiazdki?

– Powstanie drużyny dziewczęcej w OKS to fuzja tego, co zawarłeś w pytaniu- chcemy rozwijać akademię Odry Opole na różnych polach, ale także czerpać benefity związane z posiadaniem certyfikatu złotej gwiazdki PZPN.

Kto tworzy sztab szkoleniowy?
– Sztab szkoleniowy od tego sezonu tworzą dwie osoby – pani trener Martyna Gusta oraz ja.

Na czym polegają różnice w pracy z grupami żeńskimi?

– Aktualnie pracuję zarówno w grupie chłopięcej i dziewczęcej i mam pewne wnioski. Na pewno pierwsze, co przychodzi mi na myśl to fakt, że dziewczęta są z reguły bardziej relacyjne, dlatego też prowadząc trening w OKS bierzemy to z panią trener Martyną pod uwagę. Staramy się indywidualizować pracę z każdą zawodniczką i każdej poświęcić czas, stworzyć pozytywną relację i sprzyjające rozwojowi środowisko.

Druga różnica to fakt, że często dziewczętom brakuje wiary we własne możliwości i umiejętności – chłopcy nierzadko mają tendencję do myślenia, że są lepsi niż w rzeczywistości – u dziewcząt odwrotnie. Dlatego też sztuką trenera jest dodać wiary i otuchy takiej zawodniczce, by pozytywnie wpłynąć na jej morale. Przyznaję, że pani trener Martyna jest pod tym kątem moim wzorem do naśladowania.
Trzecią różnicą jest brak możliwości odniesienia się do piłkarskich idolek – jeśli my jako trenerzy chcemy pokazać profesjonalizm w zachowaniach piłkarzy możemy podać przykład popularnych graczy jak np. Cristiano Ronaldo lub Leo Messiego. W środkach masowego przekazu jest mało informacji o piłkarstwie kobiecym, dziewczynki nie znają najlepszych piłkarek nożnych, nie mają kobiecych wzorców sportowych, nie inspirują się nimi.

W Opolu z piłką kobiecą kojarzy się Unia – jak wyglądają Wasze relacje? Traktujecie się jako konkurencję, czy raczej uzupełniacie?

– W zeszłym sezonie my jako Odra prowadziliśmy proces szkolenia najmłodszych zawodniczek (2014-2017), Unia – starsze, dlatego też nasze działania nie kolidowały, wręcz przeciwnie- gdy miałam telefon od rodzica chcącego zapisać córkę na treningi piłkarskie, która już nie mieściła się w naszych rocznikach – proponowałam treningi w Unii. Pan Prezes Unii- Tomasz Minkiewicz tak samo.
W tym sezonie jedyny rocznik „powtarzający się” w obu akademiach to 2014. Nie mamy na celu konkurowania. Pomimo, iż piłka nożna kobiet dynamicznie rozkwita, to wciąż młodych zawodniczek jest mniej niż zawodników i zdajemy sobie sprawę, że tylko współpraca może przynieść korzyści dla wszystkich.

Jakie są cele rozwojowe Odra Girls?

– Cele rozwojowe grupy dziewcząt są ściśle związane z odpowiedzią na nasze działania. My jako Akademia zrobiliśmy pierwszy krok- stworzyliśmy środowisko do rozwoju piłkarskiego dla najmłodszych zawodniczek i obserwujemy- jeśli projekt będzie prężnie się rozwijał to planujemy podjąć działania, aby wykorzystać ten potencjał.

Dziewczynki z jakich roczników mogą dołączyć do drużyny?

– Na ten moment zapraszamy dziewczęta z roczników 2014 i młodsze.