Firma 90 Architekci z Warszawy wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla budowy stadionu opolskiego, który stanie przy ul. Północnej. – To ma być wizytówka całego miasta – podkreśla prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Pierwsza nagroda przyznana za wyjątkową formę. Znak przestrzeni związany z miejscem. Prawidłową, porządkującą otoczenie urbanistykę. Racjonalną konstrukcję. Właściwą komunikację zewnętrzną oraz wewnętrzną, co w efekcie daje spójną, jednoznaczną formę. Doceniono możliwość efektownej iluminacji oraz rozwiązania oszczędzające energię – tak brzmiało uzasadnienie werdyktu konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla budowy stadionu opolskiego, który stanie przy ul. Północnej.

Wygrała go firma 90 Architekci z Warszawy. To właśnie jej projekt spośród jedenastu, jakie wpłynęły, został oceniony najwyżej przez skład sądu konkursowego, w którym znaleźli się m.in. architekci, urzędnicy na czele z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, prezes naszego klubu Karol Wójcik czy przedstawiciel stowarzyszenia kibiców „Jedna Odra” Szymon Janus. Doceniono pięć projektów (2 wyróżnienia + 1., 2. i 3. miejsce), a 90 Architekci zostali nagrodzeni 50 tysiącami złotych premii oraz prawem do podpisania umowy z miastem i przygotowaniem projektu dokumentacji stadionu.

Ok. 12 tys. miejsc siedzących, skyboxy, ledowe podświetlenia, w pełni zadaszone trybuny pokryte bateriami słonecznymi i wiele innych innowacyjnych technologii, a przede wszystkim najwyższy komfort gry i oglądania dla kibiców! – tak prezydent Wiśniewski reklamuje zwycięski projekt na swoim profilu na Facebooku. Pewnie zdecydowana większość z Was już widziała, a jeśli nie, to nadrabiamy zaległości…

Przygotowanie projektu dokumentacji stadionu powinno zająć około roku. Po tym czasie ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę. Sama budowa ma potrwać do półtora roku. Realnym jest, że do nowego niebiesko-czerwonego domu przeprowadzimy się w trakcie rozgrywek 2021/22. Ambitny cel to zakończenie wszelkich prac jeszcze przed rozpoczęciem tegoż sezonu. Koszt całości inwestycji wyniesie około 100 milionów złotych.

– To ważna chwila dla Opola. Robimy duży krok ku budowie nowego stadionu dla Opola, całego regionu i Odry; dla jej kibiców w Polsce i na świecie. Chcemy, by Odra mogła rozwijać się i niebawem zawitać do ekstraklasy, mogąc grać na nowym obiekcie. Mam nadzieję, że tak jak w latach 70. będzie spotykała się z najlepszymi drużynami w Polsce. To jest możliwe. Wybór podjęty przez komisję daje nam nadzieję na to, że będzie to stadion nie tylko funkcjonalny i będący areną ważnych wydarzeń piłkarskich, ale też wzbogaci przestrzeń miasta i będzie jego wizytówką – powiedział prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Plany są niezmienne – przy Oleskiej 51 w miejscu dotychczasowego stadionu powstać ma z kolei aquapark. Jak przypomniał prezydent Wiśniewski – decyzja o zmianie lokalizacji została podjęta wspólnie z kibicami.

foto: 90 Architekci