Poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia w PKO BP Ekstraklasie, Fortuna 1 Lidze i eWinner II lidze, w sezonie 2021/2022. Wiemy już z kim rywalizować będą niebiesko-czerwoni w przyszłym sezonie.

Jako pierwszych poznaliśmy spadkowiczów z Ekstraklasy. To Górnik Łęczna, Wisła Kraków oraz Bruk-Bet Termalika Nieciecza. Zespoły z Niecieczy i Łęcznej są nam dobrze znane, bo jeszcze w sezonie 2020/2021 graliśmy z nimi w lidze. Beniaminkom nie udało się na dłużej zagościć w elicie i powrócili w szeregi klubów Fortuna 1 Ligi. Wielkim wydarzeniem jest natomiast spadek jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów – Wisły Kraków, która ostatni raz na zapleczu elity grała w sezonie 1995/1996. Wielu, szczególnie młodszych kibiców pamięta czasy ery Wisły Bogusława Cupiała, kiedy to „Biała Gwiazda” na krajowym podwórku była hegemonem i rywalizowała z powodzeniem w europejskich pucharach. W nadchodzącym sezonie Wisła zagra w Fortuna 1 Lidze.

W podróż, w drugą stronę (z Fortuna 1 Ligi do Ekstraklasy) wybrały się: zwycięzca ligi – Miedź Legnica oraz Widzew Łódź, które wywalczyły bezpośredni awans. Stawkę ekstraklasowiczów uzupełniła kielecka Korona, która wygrała baraże. Najpierw wygrała z naszą Odrą, by w finale po świetnym, pełnym zwrotów akcji i trzymającym w napięciu do ostatnich sekund meczu, pokonać po dogrywce Chrobrego Głogów 3:2.

Miedzi Legnica, Widzewowi Łódź i Koronie Kielce serdecznie dziękujemy za sportową rywalizację, gratulujemy awansu i życzymy powodzenia! Mamy nadzieję, że spotkamy się w Ekstraklasie.

Trochę bardziej skomplikowana jest sprawa ze spadkami. Z ligą pożegna się na pewno GKS Jastrzębie, który zajął ostatnią pozycję w lidze. Sportowo w Fortuna 1 Lidze nie utrzymały się także Górnik Polkowice i Stomil Olsztyn. Zespoły te przygotowują się do występów w eWinner II lidze. Jest jednak dla nich promyk nadziei, ponieważ licencji na grę w 1 lidze może nie otrzymać ŁKS Łódź oraz Skra Częstochowa. Decyzja zapadnie we wtorek (31 maja). Wiele jednak wskazuje na to, że zarówno ŁKS jak i Skra otrzymają licencję i w sprawie spadków zachowane zostanie status quo, czyli zadecyduje wynik sportowy.

Zespołom, które pożegnają się z Fortuna 1 Ligą dziękujemy za sportową rywalizację i życzymy powodzenia.

Do grona pierwszoligowców dołączyły natomiast: zwycięzca eWinner II ligi – Stal Rzeszów i Chojniczanka Chojnice, które wywalczyły bezpośredni awans. Stawkę uzupełnił 3. zespół sezonu zasadniczego – Ruch Chorzów, który okazał się najlepszy w barażach.

Serdecznie gratulujemy awansu i witamy beniaminków w szeregach Fortuna 1 Ligi!

Malkontenci twierdzą, że liga bez Widzewa nie będzie tak ciekawa.

Malkontenci mówią: W lidze nie będzie już tak dużej marki jaką jest Widzew!

Odpowiadamy: Będą wielkie marki jakimi są: Wisła Kraków i Ruch Chorzów!

Malkontenci: Nie będzie derbów Łodzi!

Odpowiadamy: Będą derby Rzeszowa, będą derby Śląska!

Jak Państwo widzą, mimo awansu Widzewa do Ekstraklasy z całą pewnością kolorytu Fortuna 1 Lidze nie zabraknie. Piłkarskiej jakości również, bo z sezonu na sezon piłkarski poziom w Fortuna 1 Lidze jest co raz wyższy, co dobitnie pokazał finał barażów o Ekstraklasę, w którym Korona i Chrobry pokazały futbol, którego poziom był wyższy niż większości meczów w Ekstraklasie. Zapowiada się naprawdę trudny, ale też i ciekawy sezon 2022/2023.