Przed startem rundy wiosennej w rozgrywkach młodzieżowych rozmawiamy z Pawłem Jędrzejewskim – koordynatorem projektów sportowych naszej Akademii.

Ile osób trenuje obecnie w Akademii?

– Aktualnie w strukturach Akademii trenuje ponad 350 zawodników, z którymi na różnych płaszczyznach współpracuje 38 trenerów.

Akademia Odry posiada swój własny program szkolenia, ale czy jest jakis ośrodek w Europie na którym się wzorujecie?

– Akademia Odry Opole posiada autorski program szkolenia, który obowiązuje na poziomie piłki dziecięcej, który podlega pod program certyfikacji szkółek piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od kilku lat możemy pochwalić się najwyższym możliwym wyróżnieniem tj. „złotą gwiazdką”. W piłce młodzieżowej z kolei posiadamy autorską koncepcję szkolenia. Nad dokumentami pracowali trenerzy klubowi tworząc materiał, który jest wynikiem przemyśleń, ciągłego dokształcania się, obserwacji i analizy obowiązujących trenerów szkoleniowych. Wzorujemy się na wszystkim co w naszych warunkach organizacyjnych jest możliwe do realizacji i daje nam poczucie identyfikacji.

Ekipy u12 i u13 były na obozie w Katalonii, U15 grająca w CLJ – w Pokrzywnej. Z czego wynikają takie różnice?

– Nie rozpatruję tego w kontekście różnic czy porównania. Organizacja każdego obozu, niezależnie od lokalizacji jest dla nas zawsze wyzwaniem i ważnym czasem. Jesteśmy jednym klubem, w którym potrzeby dzieci a młodzieży różnią się między sobą. Na obozie w Pokrzywnej poza wspomnianym U15 były również zespoły U14, U16 oraz U17. Przez tydzień czasu, wykonaliśmy kawał solidnej roboty na bardzo dobrze przygotowanych boiskach w Głuchołazach oraz czeskich Mikulovicach. Rozbieżność wynikają przede wszystkim z kwestii finansowych co z kolei przekłada się na dostępność takiego wyjazdu dla naszych podopiecznych. W pionie młodzieżowym gdzie wynik sportowy odgrywa większe znaczenie i ma realny wpływ na atrakcyjność projektu Akademii musimy stwarzać warunki możliwe do wyjazdu dla wszystkich naszych zawodników. Jest różnica między wydatkiem kilku tysięcy a kilkuset złotych, a biorąc pod uwagę, że nasza młodzież na obozy wyjeżdża dwa razy w roku nie jest to bez znaczenia (młodsi zawodnicy mają jeden obóz na rok). Każdy z nas lubi słońce i w tym roku doświadczyliśmy go również na południu naszego województwa. Jak będzie w kolejnych sezonach czas pokaże.

Akademia stale się rozwija, czy jest już, jeżeli chodzi o liczebność grup treningowych, w docelowym miejscu?

– Myślę, że tak. Na ten moment posiadamy grupy treningowe w każdej kategorii tj. od skrzata po seniorów (II drużyna wchodzi w struktury Akademii). W barwach Odry trenują również dziewczynki, a dodatkowo realizujemy projekty w specjalistycznych podgrupach przewidzianych m in. dla bramkarzy czy wyróżniających się zawodników (Odra Pro). Należy pamiętać, że Akademia Odry Opole jest generalnie projektem o charakterze sportowym a nie rekreacyjnym. Naszym celem jest wychowywać piłkarzy. Jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych, którzy marzą o karierze piłkarskiej.

Rozmawiał Marcin Szwedowski