Urodzony w Madrycie, wychowany w Akademii Atletico, pogodny student i dobry drybler. Zakochany w piłce nożnej – Borja Galán González – odpowiedział na nasze pytania i przedstawił się kibicom. 

[Marcin Szwedowski] Opowiedz nam kiedy zakochałeś się w piłce nożnej?

[Borja Galán #77] Pamiętam, że miałem 4 lata i mój ojciec oglądał mecz piłki nożnej. Właśnie mieli strzelić z rzutu wolnego i tak mnie zaciekawił mur ustawiony przez drużynę broniącą, że zapytałem ojca, co to było. Od tego momentu do dziś jestem zakochany w futbolu.

[Marcin] Który klub, w którym grałeś, ma najlepszą atmosferę stadionową stworzoną przez fanów?

[Borja Galán #77] Muszę powiedzieć, że kiedy graliśmy przeciwko Barcelonie na Camp Nou przeciwko Messiemu, Neymarowi, Suarezowi… (Borja ma na myśli spotkanie rozegrane 12.03.2016 roku  FC Barcelona – Getafe 6:0). Atmosfera na Estadio Municipal de Riazor, gdzie mecze rozgrywa Deportivo La Coruña to absolutne szaleństwo! Na każdym meczu 25 000 fanów, nawet teraz, w trzeciej lidze hiszpańskiej.

[Marcin] Czy przed przejściem do Odry spotkałeś jakiegoś piłkarza lub sztab trenerski z Polski?

[Borja Galán #77] Nie, ale dawno temu miałem jednego polskiego przyjaciela w szkole. Trenera ani zawodnika nie miałem okazji poznać.

[Marcin] Jaki jest Twój cel na tę rundę – stawiasz sobie liczbę goli czy asyst do zdobycia?

[Borja Galán #77] Najważniejszy jest zespół. Jeśli będę dobrze grał, strzelał bramki i asystował, będzie to dobre dla drużyny, więc to jest główny cel.

[Marcin] Jaka jest Twoja ulubiona rola/pozycja na boisku piłkarskim?

[Borja Galán #77] Lubię grać jako lewy skrzydłowy, a także jako numer 10. Myślę, że tutaj mogę najlepiej pokazać swoje umiejętności.

[Marcin] Kto był najlepszym zawodnikiem, z którym grałeś?

[Borja Galán #77] Muszę powiedzieć bez wahania, że jest to ghańczyk Thomas Partey, obecnie zawodnik Arsenalu, bardzo dobry i wspaniały człowiek.

<Borja poznał Thomasa Parteya w młodzieżowych drużynach Atletico Madryt dop. M. Sz. >

[Marcin] Czy wiesz coś o polskiej piłce nożnej? 😉

[Borja Galán #77] Mam wielu przyjaciół grających tutaj w Polsce. Jednym z moich najlepszych przyjaciół jest Dani Ramirez, który jest tutaj gwiazdą, więc sporo wiem o polskim futbolu.

<Dani Ramirez w Polsce występował w barwach Stomilu Olsztyn, ŁKSu Łódź i Lecha Poznań (Mistrzostwo Polski). Przed obecnym sezonem przeniósł się do belgijskiego Zulte Waregem dop. M. Sz. >

[Marcin] Jaki jest twój status związku? 😉 Czy jesteś singlem?

[Borja Galán #77] Mam dziewczynę, która jedzie ze mną do Polski i też bardzo się cieszy z tej nowej przygody.

[Marcin] Jak spędzasz czas wolny od piłki nożnej?

[Borja Galán #77] Zupełnie jak normalny facet. Studiuję stosunki międzynarodowe na uniwersytecie w Hiszpanii, lubię też grać w gry wideo i oglądać jeszcze więcej piłki nożnej…

[Marcin] Jak ci się obecnie podoba polska pogoda?

[Borja Galán #77] Chwilę po przylocie zaskoczyła mnie duża ilość śniegu. W Hiszpanii śnieg nie jest taki typowy, a tu wszystko było pięknie pokryte śniegiem…

[Marcin] Czy poprowadzisz Odrę do Ekstraklasy? Staramy się tam wrócić od 1981 roku…

[Borja Galán #77] Oczywiście jest to świetny cel dla klubu. Ale na razie musimy być świadomi tego, gdzie jesteśmy. Musimy dobrze grać i jak najszybciej uciec ze strefy zagrożenia spadkiem. Później przyjdzie czas na osiąganie ambitnych celów.

[Marcin] Można porównać Odrę do klubów na 4 poziomie hiszpańskim?

[Borja Galán #77] Zagrałem tylko 15 meczów w 4. lidze, zawsze grałem w drugiej i trzeciej lidze, a poziom jest naprawdę wysoki. W Odrze w pierwszym tygodniu widziałem wiele talentu w moich kolegach z drużyny, myślę, że mamy świetny zespół.

[Marcin] Gdybym poprosił Cię o przedstawienie się w kilku słowach – co byś powiedział?

[Borja Galán #77] Jako osoba jestem bardzo pogodnie nastawionym, przyjacielskim człowiekiem, który lubi przebywać z przyjaciółmi i rodziną. Lubię podróżować jak najwięcej i kocham piłkę nożną. Jako zawodnik mam dobry drybling i umiejętność tworzenia dobrych okazji kolegom z drużyny.

[Marcin] Jakie jest Twoje (wciąż możliwe) piłkarskie marzenie?

[Borja Galán #77] Teraz, kiedy jestem w Polsce, marzę o grze w Ekstraklasie. Myślę, że jest to możliwe i będę ciężko pracować, aby to osiągnąć.

[Marcin] Chcesz coś powiedzieć fanom Odry?

[Borja Galán #77] Dziękuję za ciepłe powitanie! Jestem pewien, że nadchodząca druga połowa sezonu będzie świetna dla wszystkich.

[Marcin] Dziękuję za rozmowę i życzę wielu wspólnych okazji do radości!