Turniej piłkarski, okolicznościowy bieg, odsłonięcie muralu i wspólne oglądanie meczu Polska – Holandia – tak będzie wyglądać świętowanie 79. urodzin Odry Opole.

Wszystkie te wydarzenia będą mieć miejsce w weekend 15-16 czerwca. Na początku, w sobotę, na stadionie przy ulicy Oleskiej, odbędzie się turniej piłkarski Odra Business Cup. Będą w nim mogły wziąć udział 24 drużyny, reprezentujące opolskie podmioty gospodarcze. Rywalizacja rozpocznie się o godz. 10.

Więcej będzie się natomiast działo w niedzielę. Pierwsza z atrakcji towarzyszących urodzinom Odry będzie mieć miejsce w parku na osiedlu Armii Krajowej. Tam o godz. 11 wystartuje 3. Rocznicowy Bieg Odry Opole. Będzie mogło wziąć w nim udział maksymalnie 300 zawodników, którzy będą mieć do pokonania dystans 1945 m.

– W tym roku zmieniliśmy lokalizację i nieco zmodyfikowaliśmy formułę tego biegu – powiedział Albert Ogiolda, prezes stowarzyszenia “Jedna Odra”. – Nie będziemy chociażby mierzyć czasu. Obniżyliśmy też kwotę wpisowego, która teraz wynosi 19 zł i 45 groszy. Chcemy, żeby wydarzenie przybrało bardziej formę festynu i było zachętą do regularnego uprawiania sportu dla wszystkich opolan.

Kolejnym punktem urodzinowych obchodów będzie odsłonięcie muralu dedykowanemu Odrze (godz. 14). Pojawi się on na jednej z kamienic, przy ulicy Oleskiej 86.

– Autorem projektu jest Maciej Święty – ujawnił Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji miasta Opola. – Mural będzie przedstawiać między innymi legendy Odry, kibiców, piłkarzy czy wreszcie stadion przy ulicy Oleskiej 51.

Z kolei o godz. 15 w Stegu Arenie, w specjalnie przygotowanej strefie kibica będzie można obejrzeć pierwszy mecz piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy z Holandią.

– Na kolejne dwa grupowe spotkania Polaków, z Austrią 21 czerwca i Francją 25 czerwca, zapraszamy już natomiast do strefy kibica na Małym Rynku – podkreślił Marcin Sagan, naczelnik wydziału sportu miasta Opola.