Który klub z polską rzeką w nazwie podtrzyma serię dobrego punktowania na wiosnę?

Biała Gwiazda w dwóch rozegranych w lutym spotkaniach I ligi zdobyła komplet – 6 punktów.

Na stadionie przy Reymonta pokonała Resovię 2:0, a w miniony weekend w Gdyni uciszyła obecnych na stadionie kibiców Arki wychodząc z opresji (od 1:0 do 1:3). Wnikliwi kibice zastrzegają, że 6-minutowy zryw wiślaków, w trakcie którego trafiali trzykrotnie do siatki gospodarzy był jedynym ich przebłyskiem w tym spotkaniu.

W ostatnich 30 latach los Wisły i Odry był diametralnie odmienny. Gdy Odra wycofywała się z rozgrywek I ligi w 2009 roku – w Krakowie świętowano kolejny tytuł Mistrzowski.

W kolejnym sezonie Odra (grająca wówczas jako Oderka) walczyła o awans do III ligi, a Wisła walczyła o awans do Ligi Mistrzów…

Wisła jest 13-krotnym Mistrzem Polski i z 82 sezonami w najwyższej klasie rozgrywkowej jest wiceliderem klasyfikacji WSZECHCZASÓW tych rozgrywek.

W piątkowy wieczór jednak na murawie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana stanie naprzeciw siebie 22 piłkarzy. Sukcesy minionych lat nie będą miały znaczenia.

Co warto wiedzieć o współczesnej Wiśle?

12 obcokrajowców, w tym aż 7 hiszpanów, liderowanie klasyfikacji największej średniej wartości rynkowej piłkarza, komplet punktów w wiosennych meczach, ogromne oczekiwania dotyczące awansu do Ekstraklasy, mocno zmniejszona pojemność stadionu z uwagi na dostosowywanie go do Igrzysk Europejskich (czerwiec-lipiec 2023), na ławce trenerskiej Radosław Sobolewski.

Z punktu widzenia kibicowskiego Wiślacy jako rywale utożsamiani byli z licznym wsparciem z Wrocławia, jednak od 2016 roku kibice Śląska i Wisły delikatnie pisząc oddalili się od siebie.

Pod wodzą trenera Sobolewskiego Wisła rozegrała dotychczas 8 ligowych spotkań zdobywając w nich 13 punktów. Warto jednak zwrócić uwagę, że aż 6 z nich wywalczyła w ostatnich dwóch wiosennych spotkaniach.

Wiosenne punktowanie:

Wisła 6 punktów, bilans bramek 5:1 vs. Odra 4 punkty, bilans bramek 2:0

Jesienią podczas zaciętego spotkania rozegranego na Stadionie Miejskim przy Oleskiej górą byli Wiślacy, którzy po wygranej 1:0 zabrali komplet punktów do Krakowa.

Czego oczekiwać po piątkowym spotkaniu? Zaciętego pojedynku dwóch dobrze punktujących ostatnio drużyn. Obie ekipy bardzo chcą zdobywać punkty, w Krakowie presja awansu jest duża.

Po wyjazdowym meczu w Bielsku-Białej trener Adam Nocoń powiedział „szanujemy każdy zdobyty punkt”.

Zatem Panowie, do Krakowa po punkt(y)!

Wisła Kraków w ciągu ostatnich 30 lat przeciwko Odrze rozegrała 1 spotkanie. Przeciwko słynnej Barcelonie zagrała w tym czasie aż 4 razy! Oba dwumecze odbyły się w ramach 3 rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Był to 2001 i 2008 rok.