Dla starszych kibiców nasz dzisiejszy rywal kojarzy się z dwoma tytułami Mistrzów Polski z roku 1973 i 1976. Czy pamiętacie mecz Polska-Anglia z 1973 roku zakończony zwycięskim remisem 1:1? Bramkę dla biało-czerwonych zdobył Jan Domarski. Swój udział w akcji bramkowej mieli Henryk Kasperczak i Grzegorz Lato. Cała trójka znakomitych piłkarzy reprezentowała wówczas właśnie barwy mieleckiej Stali! Dziś Stal to zupełnie inna drużyna…

W Ekstraklasie grają nieprzerwanie od sezonu 2020/2021. W poprzednich ligowych kampaniach Stal walczyła o utrzymanie ligowego bytu. W obecnym sezonie podopieczni trenera Kamila Kieresia po 9 spotkaniach mają na koncie 12 punktów, co plasuje ich na 7 pozycji w tabeli Ekstraklasy.

Trzon drużyny stanowią obcokrajowcy, których w kadrze rywali jest łącznie aż 9. Aż trzech spośród nich prezentuje na tyle wysoki poziom piłkarski w skali swojej ojczyzny, że występują w narodowych Reprezentacjach. W koszulce Malty swoje mecze rozgrywa pomocnik Matthew Guillaumier, dla Łotwy gra obrońca Alvis Jaunzems, a 20-letni fin Kai Meriluoto grywa zarówno w kadrze U21, jak i w seniorskim składzie. Oprócz Maltańczyka, Łotysza i Fina barwy Stali przywdziewają także Holender, Rumun, Brazylijczyk, Japończyk i Portugalczyk.

Minione 3 sezony zmagań w Pucharze Polski w wykonaniu Stali, to porażka w I rundzie z Wisłą Kraków (sezon 2021/2022) i dwukrotnie w II rundzie z zespołem Piasta Gliwice (2020/2021 i 2022/2023). 3 dni temu piłkarze Stali ulegli na wyjeździe poznańskiemu Lechowi 1:2. Warto zaznaczyć, że to Stal rozpoczęła strzelanie w tym meczu. W 23 minucie meczu do bramki Lecha trafił lider klubowej klasyfikacji kanadyjskiej (3 bramki + 4 asysty) Maciej Domański.

Pomocnik Odry Rafał Niziołek w przedmeczowej rozmowie powiedział „Gramy u siebie, więc cel może być tylko jeden – AWANS!” W przypadku remisu sędzia spotkania Łukasz Szczech z Warszawy zarządzi dwie 15-minutowe dogrywki. Jeśli i one nie wyłonią drużyny, która awansuje do II rundy – na jedną z bramek odbędzie się kilka serii rzutów karnych.

Podopieczni trenera Adama Noconia doskonale radzący sonie w rozgrywkach Fortuna I ligi powalczą dziś o przełamanie klątwy I Rundy Pucharu Polski. Ostatnie 3 sezony, to porażki z Lechem Poznań (2020), Miedzią Legnica (2021) i Jagiellonią Białystok (2022).

Na zaproszenie władz naszego klubu podczas dzisiejszego spotkania będziemy gościć przedstawicieli drużyny 1. FC Magdeburg, z którą niebiesko-czerwoni mierzyli się we wrześniu 1977 roku w I rundzie Pucharu UEFA, a także kilku zawodników Odry Opole, biorących udział w tamtym spotkaniu. Swoją obecność potwierdzili: Wojciech Tyc, Antoni Kot, Wiesław Korek, Andrzej Przenniak oraz Krystian Koźniewski.