Przed niebiesko-czerwonymi dwa ostatnie sparingi przed wznowieniem rozgrywek Fortuna 1 Liga. Podopiecznych Adama Noconia czekają mecze z SFC Opava oraz z Polonią Bytom.

Slezský fotbalový club Opava, klub założony w 1907 roku, będzie pierwszym sparingowym rywalem w ten weekend, z którym zagramy mecz w piątek o godz. 11.00, najprawdopodobniej na boisku w Centrum Sportu (przy ul. W. Rutkiewicz).* Jest to przedstawiciel 2. poziomu rozgrywek w Czechach, który na półmetku sezonu zajmuje 11. miejsce w tabeli.

“Bo w Opolu, w Bytomiu jest wiara, która łączy kibiców obu miast…”

Znana przyśpiewka od lat słyszana na trybunach zarówno stadionu przy Oleskiej w Opolu, jak i przy Olimpijskiej w Bytomiu. Niebiesko-czerwona braterska więź istnieje już ponad 30 lat!
Na trybunach wzajemna integracja, przyjaźnie na całe życie, zgoda i współpraca. Na murawie? Zawsze zacięte pojedynki bez względu na poziom rozgrywkowy.

Bilans oficjalnych spotkań przemawia na korzyść opolan – 3 wygrane, 3 remisy, 2 porażki. Ale! Ostatni mecz o punkty miał miejsce aż 5,5 roku temu! W ówczesnym sezonie eWinner II ligi (2016/2017) Odra wygrała oba spotkania (1:0 w Bytomiu i 3:0 w Opolu). W sezonie 2013/2014 (znów w II lidze) lepsza w dwumeczu okazała się Polonia wygrywając w Bytomiu 4:0 i przywożąc z Opola remis 1:1.
W Pucharze Polski w roku 2008 lepsi okazali się opolanie wygrywając przy Oleskiej 2:0.

Najwięcej piłkarskich emocji wzbudził jednak dwumecz rozegrany pomiędzy drużynami w półfinale Pucharu Intertoto w sezonie 1963/1964. W pierwszym spotkaniu rozegranym w Bytomiu padł wynik 2:1 dla gospodarzy. W rewanżu w Opolu mecz zakończył się remisem 1:1. Łącznie oba mecze oglądało z trybun 38.000 widzów! Trzydzieści osiem tysięcy! (20.000 w Bytomiu i 18.000 w Opolu). Polonia po pokonaniu Odry wywalczyła awans do finału, gdzie w meczu rozegranym w Wiedniu uległa 0:1 Interowi Bratysława.

Polonia grająca obecnie na IV poziomie rozgrywkowym usilnie próbuje powrócić na piłkarskie salony. W najwyższej klasie rozgrywkowej poloniści rozegrali 35 sezonów. Polonia jest dwukrotnym Mistrzem Polski (sezony ‘53/’54 oraz ‘61/’62). W tabeli wszechczasów (obecnej) Ekstraklasy skalsyfikowani są na 16 pozycji – Odra zajmuje pozycję 26 (22 sezony w elicie). Ostatnim sezonem Polonii w czołówce był ten zakończony w 2011 roku, ukończony ostatecznie na 16 pozycji dającej spadek do I ligi. Gdy Polonia zajmowała w końcowej tabeli Ekstraklasy bardzo dobre 7 miejsce Odra została wycofana z rozgrywek i nie dokończyła sezonu 2008/2009.

Obecnie kluby dzielą dwie klasy rozgrywkowe. W Bytomiu trwa walka o upragniony awans do II ligi, w Opolu o utrzymanie w Fortuna I lidze. W kadrze Polonii jest obecnie Filip Żagiel, który w barwach Odry rozegrał 18 oficjalnych spotkań, oraz najlepszy strzelec wszystkich (8) grup III ligi Dawid Wolny. W 17 ligowych spotkaniach rundy jesiennej trafiał do bramki rywali 19-krotnie. Łącznie dla bytomian zdobył już 29 bramek w 33 spotkaniach. Dawid w koszulce z herbem Odry na sercu rozegrał 45 oficjalnych spotkań. W Opolu na meczach pojawia się gdy tylko nie koliduje to z piłkarskimi obowiązkami w Bytomiu.
Nie są to jednak jedyne osoby łączące oba kluby. W Bytomiu 116 spotkań rozegrał znany nam dobrze Marcin Lachowski. Trenerem Odry był przez pewien czas były doskonały piłkarz Polonii – Dietmar Brehmer…
Patrząc na różnice poziomów ligowych – faworytem sobotniego meczu są opolanie. Polonia ligowe rozgrywki wznawia dopiero w marcu. Wynik w tego typu spotkaniach nie jest najważniejszy – liczy się przećwiczenie wymyślonych przez sztab schematów i weryfikacja formy pokazywanej na treningach.

Jednak ZAWSZE GRAMY O ZWYCIĘSTWO, dlatego
„Polonio nie gniewaj na nas się, że my wygramy, a Ty nie…”

Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00 i zostanie rozegrane na boisku w Czarnowąsach przy ul. Jagiełły 2a.*

*w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych mecze mogą zostać przeniesione na boisko przy ul. Hallera 6 w Opolu.