„5️⃣ pytań do …” to cykl wywiadów z pierwszymi Trenerami naszych młodzieżówek. W premierowym wydaniu szkoleniowiec zespołu U14, legitymujący się dyplomem UEFA Elite Youth A, Trener Aleksander Kalbron. Zapraszamy.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Trenerze za nami runda jesienna sezonu 2022/23. Jak Pan ją oceni?
[ALEKSANDER KALBRON] 💬 Nasz rocznik 2009, który prowadzę z trenerem Marcinem Rogowskim, spisał się w tej rundzie bardzo zadowalająco. Oczywiście specyfiką grupy U-14 jest to, że przechodzi z młodzika (D1) do trampkarza (C2). Trzeba podkreślić, że w młodziku chłopcy grali po dziewięciu zawodników w polu, trampkarz młodszy to wejście na pełnowymiarowe boiska i gra po jedenastu zawodników w polu. W tym etapie nauczania gry w piłkę nożną, mamy do czynienia z bardzo szerokim wachlarzem możliwości i dużymi wyzwaniami. Nadal nauczając elementów technicznych, wprowadzamy taktykę gry na dużych boiskach. Szukamy odpowiednich pozycji na boisku by zawodnik posiadając aktualnie dane predyspozycje piłkarskie, mógł pokazywać się z jak najlepszej strony w grze. Oczywiście nie szufladkujemy zawodników tylko i wyłącznie na jednej pozycji, staramy się by każdy z zawodników potrafił grać na dwóch pozycjach a w niektórych momentach nawet na trzech. Nauczamy współpracy grupowej, zespołowej i formacyjnej, rozwijamy zawodników nadal indywidualnie i dajemy możliwość decyzyjności w grze, oczywiście w określonych ramach. Nie zamykamy się na sztywne ramy, pozwalamy by zawodnik się z nich wyłamał, lecz musi znać zachowania jakich oczekujemy w grze. Nadal najważniejszy w tym momencie jest rozwój indywidualny zawodnika oraz stworzenie mu do tego odpowiedniego środowiska. Preferujemy w naszej grupie, grę ofensywną lecz wymagamy odpowiedzialności po stracie piłki jak i zrównoważanie w grze. Rundę tą uznajmy za naprawdę dobrą, cieszymy się że nasz zespół i zwodnicy mają jeszcze sporo do tak zwanego „sufitu”. Bo jest nad czym pracować. Podkreślić trzeba że nieustannie mamy kontakt z trenerem przygotowania fizycznego Mateuszem Falińskim, trenerem bramkarzy Adamem Kanią oraz trenerem Techniki Indywidualnej Markiem Traczem. To daje nam poczucie dobrze wykonywanej pracy w tym roczniku, czym więcej oczu i informacji tym więcej możliwości rozwoju danej jednostki. Zawsze największym sukcesem trenerów i sztabu jest to, że zawodnicy rozwijając się awansują wyżej. Nas cieszy to, że kilku zawodników z naszego rocznika, bardzo mocno puka do drzwi CLJ-U15 w naszym klubie.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Z którego z jesiennych spotkań jest trener najbardziej zadowolony i dlaczego?
[ALEKSANDER KALBRON] 💬 Ciężko rozpatrywać w kategoriach wynikowych z którego spotkania jesteśmy najbardziej zadowoleni. Zajęliśmy drugą lokatę w OLT, to wysokie miejsce w lidze, szczególnie grając młodszym rocznikiem. Lecz mamy świadomość że szkolenie i rozwój to proces, wbrew pozorom najwięcej wynosi się z porażek. Tam dostrzega się błędy, to czego brakuje finalnie w grze, to nad czym pracować i co rozwijać. Jako trenerzy prowadzący, to chyba z spotkań z Stalą Brzeg, MKS Gogolin i Rodłem Opole. W tych meczach odnosiliśmy zwycięstwa i porażki. Ale najlepiej nasz zespół grał przewrotnie w meczach w których poniósł porażki. Po za zdecydowaną przegraną z Rodłem, to w meczach w Gogolinie i dwukrotnie z Brzegiem, gdzie przegrywaliśmy. Przeciwnicy postawili takie wymagania, w których nasza drużyna była w niekomfortowych dla siebie okolicznościach i musiała bardzo mocno kombinować by odwrócić losy spotkania. Nie udało się odnieść zwycięstw, ale pomysł na grę, odwaga, determinacja i chęć nieustannego atakowania pokazują nam, że pracujemy z bardzo fajną grupą zawodników i że to co robimy przyniesie efekt. Chcemy nauczać zawodników i zespół, by potrafili się dostosować do zaistniałych sytuacji, bez względu na to z jakim grasz przeciwnikiem. Na boisku wiele razy musisz reagować na zaistniałe momenty w grze i okoliczności. Bo plany się zmieniają wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego, po drugiej stornie też stoi przeciwnik który chce wygrać.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Na co trener zwraca uwagę, współpracując z swoimi zawodnikami?
[ALEKSANDER KALBRON] 💬 Przede wszystkim chcemy stworzyć i zbudować grupę lubiących się chłopców, w naszej szatni każdy ma się czuć dobrze i komfortowo. Każdy ma przyjeżdżać na trening z uśmiechem i radością. To ważne by chłopcy się szanowali i lubili, grupa tworzy zespół, a piłka nożna to gra zespołowa. W grze i nie tylko bo i w zespole zdarzają się trudne momenty, w tym czasie trzeba umieć zareagować jako całość, wesprzeć się, podnieść na duchu, przekazać słowa wsparcia czy otuchy. Oprócz nas trenerów, także chłopcy wśród siebie. Bardzo ważna jest dyscyplina, wychodzimy z założenia że jest czas na żarty i czas na pracę. Na boisku ma się „palić” w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oczywiście nawet podczas treningu, momentami trzeba rozładować atmosferę, żartem czy jakąś śmieszną sytuacją. Lecz uważamy że bez dyscypliny, chcąc nie chcąc nie osiągniesz założonych celów. Dyscyplina to gotowość do zajęć, wymaganie od samego siebie, koncentracja, bardzo ważna samoświadomość co robię i po co to robię. Nie można tracić czasu na wygłupy na tym etapie rozwoju. Jest dużo do zrobienia, wszystko trzeba zrównoważyć. Nie można też zapomnieć o tym że zachowanie jest ważne, zawsze powtarzamy chłopakom. Podstawa, to dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, tego nie kupisz, to po prostu musisz mieć. Bo trenerem czy piłkarzem się bywa, a człowiekiem jest się całe życie. Często staramy się rozmawiać z zawodnikami, wsłuchać się w ich problemy, smutki, czy z czego są zadowoleni lub czego im brakuje. Zwracamy uwagę na szkołę, bo to ważny etap w życiu każdego młodego człowieka. Mimo wszystko po za tym że jesteśmy trenerami, jesteśmy też wychowawcami.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej?
[ALEKSANDER KALBRON] 💬 Do treningów wracamy 16 stycznia, zaczynamy od pracy na swoich obiektach po czym wyjeżdżamy na obóz zimowy. Po powrocie nadal będziemy pracować na swoich obiektach w Opolu. Nasze przygotowania będą nadal polegały na rozwoju zawodników, zespołu, poprawie współpracy grupowej, formacyjnej, zespołowej, nauczaniu taktyki. Okres zimowo wiosenny, będzie kontynuacją tego co robiliśmy w okresie letnio wiosennym. Mamy jasno nakreślony plan na rozwój tego rocznika i zawodników. Realizuje założenia klubu, wytyczne koordynatora i staramy się rozwinąć każdego zawodnika jak najlepiej, w miarę jego możliwości. Na pewno to co najatrakcyjniejsze to mecze kontrolne, będziemy grali z atrakcyjnymi przeciwnikami takimi jak: Ślęza Wrocław, Stadion Śląski Chorzów, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Hradec Kralove (Czechy), SMS Łódź

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jakie trener stawia sobie i zespołowi cel na rundę wiosenną?
[ALEKSANDER KALBRON] 💬 Jako sztab naszym głównym celem jest przekazanie zawodnikom indywidualnie jak i zespołowi jak najwięcej wiedzy, którą muszą posiąść na tym etapie rozwoju. Chcemy by każdy w tym etapie trenowania opanował najważniejsze elementy indywidualne i zespołowe, które pozwolą mu pójść dalej i w kategorii wyższej oraz lidze wyższej niż wojewódzka, będzie spokojnie sobie radził. Oczywiście jeśli nasi zawodnicy będą robić progres ponad miarę tego etapu szkolenia, to tylko będzie pokazywało że dobrze pracujemy i że w odpowiednim kierunku rozwijamy zawodników i zespół. A cel zespołowy, chłopcy zawsze mówią że gramy o mistrza, i absolutnie nie będziemy im tego zabierać, bardzo nas to cieszy że stawiają sobie wysokie cele. Więc jeśli oni tak mówią, my w tym z nimi jesteśmy. Postaramy się rywalizować o jak najwyższe miejsce w lidze, lecz najważniejsze dla nas będzie to by się rozwinęli po przez trening i grę jak najlepiej. Bo przed nimi bardzo dużo jeszcze celów do osiągnięcia. Jako trenerzy musimy dobrze i racjonalnie zarządzać całą grupą, każdym indywidualne i połączyć to wszystko w całość by szli dalej z jak najlepszymi umiejętnościami.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️Dzięki Trenerze!