„5️⃣ pytań do …….” to cykl wywiadów z pierwszymi Trenerami naszych młodzieżówek.
W przedostatnim wydaniu na nasze pytania odpowiedział szkoleniowiec zespołu U19, legitymujący się dyplomem UEFA PRO, Trener Andrzej Polak. Zapraszamy ⤵️

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Trenerze za nami runda jesienna sezonu 2022/23. Jak Pan ją oceni?
[ANDRZEJ POLAK] 💬 Ocena naszej rundy jest na pewno lekko zamglona. Mam tutaj na myśli poziom ligi w jakiej graliśmy i niewielką liczbę spotkań gdzie musieliśmy być, że tak powiem postawieni pod ścianą, gdzie zespół musiałby przez 90 minut wykazywać się maksymalną koncentracją i dyscypliną taktyczną. Aczkolwiek w dwóch spotkaniach były takie momenty i wtedy zespól potrafił odpowiednio zareagować, co jest na pewno pozytywem. Rundę oceniam jako ogólnie dobrą, biorąc pod uwagę wspomnianą siłę zespołów z jakimi graliśmy.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Z którego z jesiennych spotkań jest trener najbardziej zadowolony i dlaczego?
[ANDRZEJ POLAK] 💬 Ze spotkań ligowych na pewno zadowolony jestem z dwóch meczów gdzie musieliśmy “gonić wynik” tj. z MKS Gogolin oraz Polonią Nysa, gdzie zespół pokazał charakter i trafiliśmy ze zmianami. Jednak najbardziej zadowolony jestem chyba z ostatniego meczu, sparingowego z Piastem Gliwice. Mogliśmy się przekonać gdzie i w jakim miejscu jesteśmy w konfrontacji z zespołem o podobnej klasie do drużyn z jakimi przyjdzie nam się mierzyć w nadchodzącej rundzie. Było w nim wiele pozytywów. Mam tutaj na myśli niezłą organizację gry, dobrą dyscyplinę taktyczna w działaniach defensywnych jak i dobre kreowanie ataku w wielu momentach. Co również istotne, pozytywny sygnał dało kilku zawodników, którzy dotąd prezentowali się przeciętnie, udowadniając, że warto w nich jeszcze inwestować.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Na co trener zwraca uwagę, współpracując z swoimi zawodnikami?
[ANDRZEJ POLAK] 💬 W treningu czy w meczu oprócz oczywiście koncentrowaniu się na aspektach taktycznych, technicznych i motorycznych przede wszystkim staramy się zawodnikom zwracać uwagę na szybkość działania piłkarza, a więc na podejmowaniu odpowiednich decyzji we właściwym czasie adekwatnych do wyniku, czasu gry i sytuacji boiskowej, na rozwiazywaniu i ocenie możliwie jak najszybciej “problemów” boiskowych – szybkość myślenia boiskowego.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej?
[ANDRZEJ POLAK] 💬 To pytanie chyba potraktuje trochę żartobliwie bo wiemy, że jest zobligowane możliwościami logistycznymi klubu, prawda? Więc nie pojadę na obóz do Turcji raczej…
A poważniej, to wybiegając w temat celu sportowego jaki stawiamy sobie na następną rundę, planujemy w okresie zimowym organizację zgrupowania w czasie, którego będziemy mogli mocniej popracować. W kwestiach treningowych planujemy wprowadzenie formy treningu pozycyjnego/formacyjnego w tygodniowym mikrocyklu czy tez zajęć wyrównawczych, które wydają się być jak najbardziej słuszne w myśl naszych ostatnich przemyśleń po wewnętrznych spotkaniach trenerów. Na pewno jakoś mi osobiście bliższej do tych form i z pewnością proponować będziemy dużo form kompleksowych z przewaga elementów taktycznych i ich rozwiązań.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jakie trener stawia sobie i zespołowi cel na rundę wiosenną?
[ANDRZEJ POLAK] 💬 Tutaj cel i odpowiedź jest chyba prosta. Rozgrywki nazywają się o Mistrzostwo Ligi Makroregionalnej, a więc będziemy o nie grać i o awans.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️Dzięki Trenerze!