„5️⃣ pytań do …….” to cykl wywiadów z pierwszymi Trenerami naszych młodzieżówek.
W kolejnym wydaniu na nasze pytania odpowiedział szkoleniowiec zespołu U17, legitymujący się dyplomem UEFA Elite Youth A, Trener Tomasz Piwowarczyk. Zapraszamy ⤵️

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Trenerze za nami runda jesienna sezonu 2022/23. Jak Pan ją oceni?
[TOMASZ PIWOWARCZYK] 💬 Zespół rocznika 2006 prowadzony przeze mnie i Trenera Marka Tracza zajął w Centralnej Lidze Juniorów Młodszych w grupie zachodniej 10 miejsce z dorobkiem 22 punktów. Moim zdaniem rundę jesienną należy ocenić pozytywnie, aczkolwiek po kilku meczach odczuwaliśmy duży niedosyt. Na początku sezonu mierzyliśmy się z problemem adaptacji zawodników do poziomu rozgrywek. Co ciekawe w aspektach motorycznych i taktyczno-technicznych wyglądaliśmy na tle większości rywali dobrze, natomiast w aspekcie mentalnym mieliśmy spore problemy. Głównie z koncentracją czego efektem były bramki tracone seryjnie i w pierwszych fragmentach gry, niewymuszone błędy własne, słaba skuteczność oraz problem z dowiezieniem korzystnego wyniku do końca meczu. W momencie gdy zawodnicy okrzepli i nauczyli się radzić sobie z powyższymi problemami to nasza gra stała się dużo dojrzalsza czego efektem są np. tylko dwie porażki w ostatnich 9 meczach czy przełamanie niemocy w meczach wyjazdowych (pierwsze punkty na wyjeździe dopiero w siódmym meczu).

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Z którego z jesiennych spotkań jest trener najbardziej zadowolony i dlaczego?
[TOMASZ PIWOWARCZYK] 💬 W minionej rundzie zagraliśmy naprawdę wiele meczów, po których byliśmy zadowoleni z naszej gry. Niestety nie zawsze w parze z dobrą grą szły wyniki, pomimo tego że wielokrotnie byliśmy zadowoleni z poziomu naszej gry czy to w przekroju całego meczu czy z poszczególnych jego faz. Co do tego jednego meczu to z trenerem Markiem Traczem mamy na to pytanie różne odpowiedzi. Ja za nasz najlepszy mecz uważam zremisowany 0:0 w Opolu mecz z Lechem Poznań, z kolei trener Marek najwyżej ceni naszą pierwszą wyjazdową wygraną z Arką w Gdyni. Mecz z Lechem udowodnił nam, że możemy skutecznie rywalizować z jedną z najlepszych drużyn w Polsce i osiągnąć satysfakcjonujący nas wynik. W meczu tym bardzo dobrze i skutecznie graliśmy jako cały zespół w defensywie, a w ofensywie poprzez atak szybki byliśmy w stanie stwarzać sobie dogodne sytuacje do zdobycia bramki. Z kolei w meczu z Arką należy docenić przede wszystkim bardzo dobre zbalansowanie akcentów ofensywnych z defensywnymi, zaangażowanie, walkę i wielką chęć do odniesienia wygranej. W meczu tym prowadząc 2:0 do przerwy, w końcówce drugiej połowy po bramce samobójczej utraciliśmy prowadzenie, a pomimo tego zespół się nie załamał i dzięki ogromnej determinacji przechylił szalę zwycięstwa na naszą korzyść.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Na co trener zwraca uwagę, współpracując z swoimi zawodnikami?
[TOMASZ PIWOWARCZYK] 💬 W codziennej pracy z zawodnikami musimy zwracać uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: po pierwsze na rozwijanie i wykorzystanie ich potencjału sportowego adekwatnie do indywidualnych możliwości oraz na rozwój naszych zawodników jako ludzi poprzez monitorowanie ich sytuacji szkolnej i wychowawczej.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej?
[TOMASZ PIWOWARCZYK] 💬 Zajęcia treningowe przygotowujące do rundy rewanżowej rozpoczniemy 2.01.2023 i do 14.01.2023 będą one odbywały się w wymiarze trzech treningów w tygodniu w ramach zajęć szkolnych. Od 16.01.2023 do 10.02.2023 zawodnicy przejdą na mikrocykl treningowy składający się z sześciu jednostek treningowych z czego jeden trening będzie miał charakter treningu motorycznego wyizolowanego od zajęć piłkarskich. Od 12.02.2023 do 18.02.2023 będziemy przebywali na obozie przygotowawczym w Pokrzywnej. Po powrocie z obozu wrócimy do planu zajęć z sześcioma jednostkami treningowymi i poprzez gry kontrolne będziemy przygotowywać się do pierwszego meczu ligowego.
Sparingi: 19.01.2023 Górnik Zabrze (Opole), 28.01.2023 Widzew Łódź (wyjazd), 04.02.2023 Miedź Legnica (wyjazd), 23.02.2023 FC Wrocław (Opole), 25.02.2023 Wisła Kraków (wyjazd)

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jakie trener stawia sobie i zespołowi cel na rundę wiosenn ?
TOMASZ PIWOWARCZYK] 💬 Pierwszym i nadrzędnym celem na rundę wiosenną będzie jak najszybsze zapewnienie sobie utrzymania w CLJ. Wydaje nam się, że nasz potencjał sportowy predysponuje nas do walki o miejsca 6-8 i to jest nasz cel na koniec sezonu. Jeżeli chodzi o cele szkoleniowe to chcemy maksymalnie wykorzystać poziom ligi w celu indywidualnego rozwoju zawodników z szczególnym uwzględnieniem tych najlepiej rokujących. Ponadto zależy nam na tym, aby wprowadzić do drużyny wyróżniających się zawodników z młodszych roczników, aby poprzez grę w CLJ i treningi ze starszymi kolegami mogli szybciej się rozwijać sportowo oraz przygotować się do gry w CLJ w przyszłym sezonie.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️Dzięki Trenerze!