„5️⃣ pytań do …….” to cykl wywiadów z pierwszymi Trenerami naszych młodzieżówek.
W drugim wydaniu na nasze pytania odpowiedział szkoleniowiec zespołu U15, legitymujący się dyplomem UEFA Elite Youth A, Trener Damian Serwuszok. Zapraszamy.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Trenerze za nami runda jesienna sezonu 2022/23. Jak Pan ją oceni?
[DAMIAN SERWUSZOK] 💬 Razem z trenerem Sebastianem Nowakiem uważamy, że runda była bardzo udana. Zrealizowaliśmy nasz cel drużynowy. Przypomnę, że było to osiągnięcie 4 miejsca. Ostatecznie uplasowaliśmy się na 3 pozycji. Bycie na podium w CLJ U-15 rozpatrujemy jako duży sukces. Niemniejszym wyróżnieniem było dwukrotne powołanie do kadry Polski U-15 Wiktora Nowickiego. Zagrał on w podstawowym składzie w pierwszym meczu towarzyskim z Irlandią.
Warto w tym miejscu wspomnieć właśnie o rozwoju indywidualnym zawodników. Nasi młodzi gracze zrobili postępy pod kątem technicznym, taktycznym, motorycznym, a przede wszystkim mentalnym. Gra na poziomie centralnym stawia duże wyzwania i mierzenie się z zupełnie inną presją. Uważam, że nasi zawodnicy sprostali temu bardzo dobrze i krok po kroku przygotowują się do gry na wysokim poziomie w przyszłości. Żeby nie było zbyt kolorowo to wiemy, iż gra w CLJ U-15 nie pozwalała nam na stosowanie wielu rotacji w składzie, przez co niestety byli w naszym zespole gracze, którzy rozegrali mało minut.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Z którego z jesiennych spotkań jest trener najbardziej zadowolony i dlaczego?
[DAMIAN SERWUSZOK] 💬 Uważam, że był to mecz wyjazdowy z Zagłębiem Lubin. Wygraliśmy to spotkanie 3:0. Taki wynik był już do przerwy. Po zmianie stron rywal mocno ruszył do odrabiania strat, ale to my mieliśmy rzut karny, którego nie wykorzystaliśmy. W tym spotkaniu zawodnicy w pełni zrealizowali zadania drużynowe i indywidualne. Graliśmy odważnie 1v1, byliśmy skuteczni oraz dobrze broniliśmy pola karnego. Była to 2 kolejka. Dzięki temu meczowi nasi zawodnicy uwierzyli, że faktycznie możemy powalczyć o wysokie lokaty. W ankiecie chłopcy również wskazali to spotkanie jako najlepsze ich zdaniem.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Na co trener zwraca uwagę, współpracując z swoimi zawodnikami?
[DAMIAN SERWUSZOK] 💬 Przede wszystkim na utrzymaniu dobrego zaangażowania i przyjaznej atmosfery. Wierzę w to, że tylko w bezpiecznym i swobodnym środowisku młodzi gracze mogą w pełni się rozwinąć. Gdy będą wspierani w kreatywnych zagraniach, wówczas będą mogli osiągnąć pełnię swoich możliwości. Wraz z trenerem Sebastianem Nowakiem zachęcamy graczy ofensywnych aby dryblowali, aby grali odważnie 1v1, aby strzelali i podawali w sposób niekonwencjonalny. Również nasi zawodnicy defensywni mają odważnie wprowadzać piłkę w wolną przestrzeń i do skupienia rywala, ale również zdecydowanie podchodzić do pojedynków 1v1 w defensywie. Kolejna bardzo ważna kwestia to utrzymanie wysokiej intensywności podczas treningów. Od najbliższej rundy wprowadzamy raz w tygodniu trening pozycyjny podczas mikrocyklu. Widzimy, że grając na poziomie centralnym powinniśmy jeszcze bardziej poprawić szybkość podejmowania decyzji oraz szybkość operowania piłką. Chcemy, by nasi gracze podczas tych kilku lat współpracy z nami mogli wyciągnąć jak najwięcej.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej ?
[DAMIAN SERWUSZOK] 💬 Treningi rozpoczynamy 16 stycznia. W międzyczasie chłopcy otrzymają rozpiski do pracy indywidualnej. Po powrocie do treningów drużynowych wykonamy jak co roku testy motoryczne, a następnie kontynuujemy proces szkoleniowy. W międzyczasie czeka nas tygodniowy obóz w Pokrzywnej oraz 7 meczów sparingowych. Naszymi rywalami będą kolejno: Ślęza Wrocław, Stilon Gorzów Wielkopolski, ROW Rybnik, Stadion Śląski Chorzów, Widzew Łódź, Hradec Kralove – Czechy oraz SMS Łódź.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️ Jakie trener stawia sobie i zespołowi cel na rundę wiosenną?
[DAMIAN SERWUSZOK] 💬 Cel ustaliliśmy wspólnie z zespołem. Większość zawodników chciała, by było to osiągnięcie trzeciego miejsca i tak też postanowiliśmy. Zawodnicy wiedzą, że im lepsza gra indywidualna i drużynowa tym będą mieli większą szansę na otrzymanie powołania do kadry Polski U-15 oraz na dołączenie do drużyny Odry Opole U-17 w przyszłym sezonie. Chcielibyśmy również wzmocnić nasz skład i dać szansę kilku wyróżniającym się zawodnikom z drużyny U-14. Od nas trenerów oczekujemy takiego samego, a nawet większego zaangażowania. Oczywiście globalnym i długofalowym celem jest wychowanie przede wszystkim dobrych i zaradnych ludzi. Wierzymy również, że w naszym roczniku są przyszli zawodnicy, którzy będą grali na zawodowym poziomie, w tym w pierwszej drużynie Odry Opole.

[AKADEMIA ODRA OPOLE] 🎙️Dzięki Trenerze!