Przed 4. serią spotkań tabelę otwiera Odra wspólnie z Puszczą i Rakowem, a dwie drużyny jeszcze nie wygrały.

Trzecią kolejkę zapoczątkowały mecze w Bełchatowie i Rybniku, ale to ten pierwszy miał większy potencjał sportowy, zgromadził też największą widownię w II lidze (2 500). „Brunatni” (spadkowicz z I ligi, a rok wcześniej z Ekstraklasy) zaczęli sezon od dwóch zwycięstw, a piątkowe spotkanie od prowadzenia już w 2 minucie, piłkarze Rakowa się tym jednak nie przejęli i wywieźli z Bełchatowa komplet punktów ustalając wynik na 1:2 jeszcze przed przerwą.

Identyczny rezultat padł w Rybniku, skąd z tarczą wrócili Błękitni Stargard Szczeciński, a gospodarze dążenie do odwrócenia losów meczu przypłacili jeszcze czerwoną kartką Jana Janika w 85 minucie.

W sobotę najwcześniej wybiegli na murawę piłkarze w Wejherowie i Tarnobrzegu, Gryf bez efektów potykał się z Kotwicą Kołobrzeg (0:1), a Siarka po zaciętym meczu pokonała Rozwój Katowice (2:1). Wejherowianie i tarnobrzeżanie zaliczyli tym samym pierwsze wygrane w tym sezonie.

Najwięcej bramek w całej kolejce padło w spotkaniu Legionovii z Olimpią Zambrów (4:0), dzięki czemu gospodarze docisnęli gości do dna tabeli, a sami wymknęli się ze strefy spadkowej.

Przedostatnie miejsce w hierarchii dzierży obecnie Stal Stalowa Wola, wyprzedzająca Olimpię Zambrów jedynie mniejszą ilością straconych bramek (siedem wobec dziewięciu), obie nie zaznały jeszcze smaku zwycięstwa i trafiły do bramki rywali tylko 1 raz. Tym razem „Stalówka” podtrzymała złą passę przegrywając na terenie „Czarnych Koszul”.

Trzecia od końca jest Warta Poznań, najbliższy rywal Odry (20 sierpnia, godz. 17:00), której konto zasilił jedynie punkt z inauguracyjnego spotkania z Kotwicą Kołobrzeg, a kolejnym pogromcą „Warciarzy” okazali się „Niebiesko-Czerwoni” z bytomskiej Polonii (0:1).

Bytomianie to jedna z dwóch drużyn bez straconej bramki, drugą jest Puszcza Niepołomice, która w identycznym rozmiarze co Polonia, również na wyjeździe, pokonała Radomiaka Radom. Gospodarze kończyli ten mecz w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla brazylijskiego napastnika Leandro (85’).

Mecz w Radomiu rozpoczął się w niedzielę o godz. 18:00 i był ostatnim akcentem 3 kolejki II ligi, kilka godzin wcześniej odbyło się spotkanie w Elblągu, którego przebieg fani gości znają już pewnie ze szczegółami, a gospodarze chcą jak najszybciej wymazać z pamięci (raport dla pozostałych kibiców tutaj).

Po wygranej z Olimpią Odra wespół z trzema innymi drużynami przewodzi ligowej stawce – po 7 punktów mają ponadto Puszcza Niepołomice i Raków Częstochowa – a już w sobotę przy Oleskiej nasi piłkarze poszukają cennych punktów w meczu z wyposzczoną brakiem zwycięstw Wartą Poznań.