Rozpoczynamy cykl rozmów z trenerami naszej Akademii, na pierwszy ogień trafił trener drużyny U19 Mateusz Bachem.

Trenerze, jak skomentuje trener ten miniony sezon, w którym jako beniaminek Odra U19 zapewniła sobie utrzymanie się w Centralnej Lidze Juniorów?

– Myślę, że bardzo dobrym podsumowaniem będzie słowo: ciekawy. Myślę, że naprawdę ten sezon był ciekawy dla wszystkich, równie dla zawodników, trenerów. Warto również powiedzieć, że nie tylko ja z pracowałem z zawodnikami, ale sztab ludzi w klubie oraz szkole, także bardzo wiele osób na ten sukces pracowało. Myślę, że ciekawy pod wieloma względami, chociażby ciekawość grania z innymi drużynami niż dotychczas, czyli Szczecin, Białystok. Nie są to drużyny, z którymi rywalizujesz codziennie, nawet w grach kontrolnych, więc myślę, że to słowo jest dobrym określeniem całej tej rundy, czy tego sezonu.

Spełniły się oczekiwania trenera stawiane przed sezonem? Było to utrzymanie, środek tabeli czy może nawet coś więcej?

– Postawione cele przed nami oraz równie przed drużyną były jasne, celem było utrzymanie. Ponadto chcieliśmy jak najwięcej promować zawodników z U19, aby trafili jak najszybciej do kadry pierwszego zespołu. Chcieliśmy również, co było planem minimum utrzymać się przed ostatnią kolejką, żebyśmy nie musieli jechać przed ostatnią kolejką do Poznania na mecz z Wartą Poznań spięci, patrząc w tabelę co się dzieje za nami, kto musi stracić punkty itd. To jest więc sukces, że pojechaliśmy tam zagrać dobry mecz w pełnym skupieniu, ale oczywiście na dużym luzie wiedząc, że zrobiliśmy swoje.

Miałem właśnie spytać o dyspozycję przed ostatnią kolejką, bo Odra przed meczem z Wartą zanotowała serię pięciu zwycięstw z rzędu. Czy forma z tych meczów była prawdziwym obliczem tej drużyny?

– Uważam, że w tych pięciu meczach, w których odnieśliśmy zwycięstwo, pokazaliśmy na pewno bardzo duży charakter, który z trenerem wykrzesaliśmy jeszcze z tego zespołu. Uważam, że na przestrzeni całego sezonu ten wynik mógł być lepszy. Uważamy wszyscy, że Ci chłopcy mają naprawdę duże umiejętności piłkarskie, ale zabrakło nam w pewnych momentach nie tyle, co szczęścia, bo w szczęście za bardzo nie wierzymy, ale bardziej myślę takiego doświadczenia na tym poziomie. Być może trochę zabrakło nam zawodników, nasza kadra nie była szeroka, jeżeli pojawiały się kontuzje, kartki trzeba było mocno rotować składem. Patrząc przy innych akademiach, takich największych typu Lech Poznań, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin te kadry były większe, więc tutaj na pewno, gdyby ta kadra była większa, stabilna to myślę, że można by było wtedy jeszcze więcej wykrzesać, ale jesteśmy zadowoleni z tego, co udało nam się osiągnąć.

Czy w drużynie byli gracze, którzy wyróżniali się na tle swoich kolegów? Czy może zespół Odry to był taki kolektyw?

– Nie chciałbym tutaj nikogo pominąć ani nikogo nie skrzywdzić, ale bardzo wiele zależało od dyspozycji dnia. W tych meczach, w których punktowaliśmy, widać było bardzo duży kolektyw zespołu. Czy to było w tej rundzie, czy tej jesiennej myślę, że siłą Odry był kolektyw zespołu i w każdym meczu ktoś miał swój dobry mecz. Ktoś grał dwa, trzy mecze dobrze ponad przeciętność zespołu i w pewnych momentach ponad przeciętność drużyny przeciwnej, gdzie mówiąc kolokwialnie “robił tę różnicę” na boisku. Było to kilku zawodników, raz to był zawodnik ofensywny, raz defensywny, bramkarz też trzeba przyznać, że nasi bramkarze dużo nam pomogli w tym wszystkim. Także myślę, że kolektyw był naprawdę mocnym punktem w tym sezonie.

Wspominał trener, że mierzyliście się z zespołami, z którymi nie gra się na co dzień, chociażby w meczach sparingowych. Z jakim meczem z tego sezonu trener ma najlepsze wspomnienia?

– Myślę, że Górnik Zabrze i Raków Częstochowa. Wygrany mecz z Górnikiem Zabrze u siebie 2-0 oraz wygrany mecz w niecodziennych okolicznościach po bramce w doliczonym czasie gry z rzutu karnego dającej utrzymanie, które na pewno zapadnie nam długo w pamięci. Myślę, że mecz, w którym mieliśmy wszystko pod kontrolą Górnik Zabrze całkowicie. Czuliśmy, że ten mecz mamy pod kontrolą i że jest nasz, że nam nic złego się nie wydarzy. Mecz z Górnikiem Zabrze wygrywając 2-0 u siebie był takim najlepszym meczem w naszym wykonaniu.

Tak jak rozmawialiśmy wcześniej o tych pięciu meczach bez porażki, pięciu zwycięstwach to może jest jednak taki niedosyt, że tak nie punktowaliście w pierwszej części sezonu?

– Jak mówiłem wcześniej, dużo tutaj zależało od naszej kadry. Mieliśmy momenty w tamtej rundzie, że mieliśmy, jak się nie mylę, trzy mecze, trzy bądź cztery mecze bez porażki, chyba dwa wygrane jeden remis, czy nawet trzy wygrane były. To był też ten moment, w którym ta kadra była stabilna. Mieliśmy naprawdę pełną kadrę do dyspozycji, nie było kartek, nie było kontuzji, to czuliśmy, że robiąc zmiany, wnosimy bardzo wiele jakości, zespół mógł trenować razem, co scala zespół, no i to w ostatnich tygodniach też się powtórzyło.

Czyli trener jest zadowolony z sezonu, który już za nami?

– Tak, zdecydowanie jestem zadowolony z sezonu tego, jak on przebiegł, może nie zawsze, bo po trzech, czterech porażkach zawsze człowiek zaczyna się zastanawiać itd., ale gdyby ktoś nam powiedział, że Odra Opole skończy na 11 miejscu, czy 10 w Centralnej Lidze Juniorów U19, myślę, że każdy brałby to w ciemno.

A jakie cele stawia sobie trener na przyszły sezon? Wiadomo, chcemy utrzymać tę ligę w Opolu, ale może stać ją na coś więcej, bazując na tym doświadczeniu, które już zebraliśmy w tym roku?

– Uważam, że ten sezon przyszły również będzie ciekawy, bo będzie wiele zmian w kadrze. Przodujący rocznik 2005 już kończy swoją przygodę z piłką juniorską, w chodzi w piłkę seniorską, więc daj Boże jedenastu lub dwunastu zawodników. Będzie bardzo duże przetasowanie, miejmy nadzieję, że trzon z rocznika 2006 zostanie uzupełniony wyróżniającymi się zawodnikami z rocznika 2007. To też na pewno nie będzie łatwy sezon dla Odry w tej klasie rozgrywkowej, ale głęboko wierzę, że utrzymanie znowu będzie.

Kiedy drużyna rozpoczyna przygotowania do następnego sezonu?

– Drużyna rozpoczyna przygotowania 15 lipca. Będzie pierwszy trening, nowe twarze, na pewno pojawią się też osoby testowane, tak jak już wspomniałem młodszy rocznik, gry kontrolne, wiele treningów. Myślę, że będzie dobrze.

Dziękuję trenerowi za rozmowę i oczywiście mamy nadzieje na jak najlepsze wyniki Odry w następnym sezonie.

– Dziękuję bardzo, pozdrawiam.