Mamy 1/8 finału Pucharu Polski! Nasza drużyna po bramce Ivana Martina Gomeza pokonała trzecioligową Polonię i zapewniła sobie miejsce w czołowej szesnastce „Turnieju Tysiąca Drużyn”.

Kluczowa dla losów meczu okazała się 83. minuta. Łukasz Winiarczyk dośrodkował z lewej flanki, a Ivan Martin Gomez przymierzył głową i posłał piłkę obok bramkarza Polonii. Dla 23-letniego hiszpańskiego napastnika był to już gol nr 6 w oficjalnych występach na polskich boiskach – a wliczając sparingi, nawet nr 8. Pod wieloma względami można mówić o tym trafieniu jako dotąd najważniejszym. Okazało się na wagę awansu do 1/8 finału Pucharu Polski, a w tej fazie Odry nie było od ponad 10 lat. Teraz ze zniecierpliwieniem możemy wypatrywać losowania kolejnej rundy, które zaplanowane jest na 8 listopada.

Zgodnie z przypuszczeniami, starcie w Środzie Wielkopolskiej okazało się dla Niebiesko-Czerwonych bardzo trudną przeprawą. Choć trener Mariusz Rumak nie kalkulował i nie dokonał w wyjściowym składzie rewolucji, to i tak trzecioligowiec zawiesił poprzeczkę wysoko i długo dzielnie stawiał czoło naszej drużynie, która okazji wypracowała sobie znacznie mniej niż w 1/32 finału, kiedy to rozbiła w Chorzowie drugoligowy Ruch 5:1. Mało tego; to Polonia mogła objąć prowadzenie, gdy w 20. minucie piłka po strzale Oskara Kozłowskiego odbiła się od słupka „świątyni” Michała Szromnika. My przed przerwą odpowiedzieliśmy próbami Mikinicza, które nie były jednak w stanie zaskoczyć Łukasza Radlińskiego.

Im bliżej było końca meczu – tym więcej było emocji. W 74. minucie Mikinicz uderzył z bliska, ale bramkarz miejscowych zdołał odbić piłkę. Niespełna 10 minut później wreszcie doczekaliśmy się zwycięskiej bramki. Losowanie – za ponad tydzień, a mecze 1/8 – dopiero między 4 a 6 grudnia. Do tego czasu dobiegnie końca kalendarzowy rok w Fortuna 1 Lidze. Odrę czeka jeszcze pięć spotkań. To najbliższe – w sobotę w Łodzi z ŁKS-em, czyli beniaminkiem i zarazem wiceliderem tabeli.

Protokół meczowy
1/16 finału Pucharu Polski
środa, 31 października, godz. 13:00, CSiR Stadion Średzki

Polonia Środa Wielkopolska – Odra Opole 0:1 (0:0)
0:1 – Martin Gomez, 83 min (głową, asysta Winiarczyk)

Sędziował Damian Sylwestrzak (Wrocław).

Polonia Środa Wielkopolska: Radliński – Kozłowski, Skrobosiński, Borucki, Henriquez (84. Pawlak) – Apolinarski (65. Gajda), Kujawa, Zgarda, Wilk (61. Jurga), Buczma – Bartoszak.
Trener Krzysztof KAPUŚCIŃSKI.

Odra Opole: Szromnik – Brusiło, Baranowski, Bodzioch, Winiarczyk – Habusta, Moder – Janus (67. Rybicki), Niziołek (90+2. Szota), Mikinicz – Skrzypczak (67. Martin Gomez).
Rezerwowi: Weinzettel, Dudu Paraiba, Bonecki, Czyżycki.
Trener Mariusz RUMAK.

Żółte kartki: Bartoszak – Habusta, Martin Gomez, Szromnik.

foto: Polonia Środa Wielkopolska