Przedstawiciele Akademii Odry Opole mają już za sobą udział w spotkaniu w PZPN, dotyczącym nowego związkowego programu związanego ze szkoleniem dzieci i młodzieży.

W biuletynie PZPN czytamy:
Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie danemu podmiotowi Certyfikatu PZPN na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Jednostki wyróżnione w ten sposób przez Polski Związek Piłki Nożnej dołączą do elitarnego grona szkółek będących dla dzieci sprawdzonym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności. 

Fundamentalnym założeniem Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN jest podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego w szkółkach piłkarskich. Dzięki Programowi Certyfikacji Szkółek, rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników. W ramach Programu Certyfikacji szkółki otrzymają od Polskiego Związku Piłki Nożnej możliwość bezpłatnego korzystania z systemów informatycznych do zarządzania procesami szkoleniowymi oraz administracją szkółki. Wysokie standardy przyjęte w Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich gwarantują, iż szkółka piłkarska, która otrzyma certyfikat PZPN, prezentuje odpowiedni poziom szkolenia weryfikowany przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Polski Związek Piłki Nożnej nadaje Certyfikaty na 3 poziomach:
CERTYFIKAT BRĄZOWY – oznaczany jest brązową gwiazdką. Beneficjentami tego Certyfikatu są szkółki piłkarskie, które spełniają podstawowe kryteria dotyczące kwalifikacji trenerów Grassroots C, liczby drużyn oraz programu szkoleniowego.
CERTYFIKAT SREBRNY – oznaczony jest srebrną gwiazdką. Beneficjentami tego Certyfikatu są szkółki piłkarskie, które koncentrują się na ciągłym i systematycznym szkoleniu i rozwoju zawodnika, prowadzone przez trenera z ważną licencją trenerską UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 14 osób na jednego trenera.
CERTYFIKAT ZŁOTY – oznaczony jest złotą gwiazdką. Beneficjentami tego Certyfikatu są szkółki piłkarskie, które zapewniają profesjonalne szkolenie zarówno chłopców, jak i dziewczynek, na zajęciach prowadzonych przez trenerów z ważną licencją UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 12 osób na jednego trenera.

Marek Duraj, trener-koordynator Akademii Odry:
– Zostaliśmy wyposażeni w wiedzę, do czego się przygotować – mówi trener Marek Duraj z Akademii Odry. – Aplikować będzie można w maju, a certyfikaty będą przyznawane od września. Czeka nas praca związana z uściśleniem liczebności grup szkoleniowych akademii, kwestii związanych z infrastrukturą czy opieką medyczną. Chcemy, by 13 z 20 naszych oddziałów zostało objętych gwiazdką złotą. Pozostałe – srebrną albo brązową. Przykładowo, grupa rocznika 2006 spełnia dziś kryteria wymagane do gwiazdki złotej. Mamy też jednak takie kategorie wiekowe, w których trener dysponuje licencją UEFA C, a do złotej gwiazdki jest wymagany trener z UEFA B. Ruszamy w długą drogę, chcemy stale podnosić standardy w tych grupach, które w tej chwili nie mogą mieć złotej gwiazdki.

foto: Mirosław Szozda