Drużyna naszych młodzików (rocznik 2005) ma za sobą znakomite tygodnie, a uwieńczone one zostały tytułem mistrzów województwa. Stało się tak po zwycięskim dwumeczu finałowym z MKS-em Kluczbork.

Najpierw na wyjeździe nasz zespół wygrał 2:0 (dwa gole zdobył Wiktor Andruszko), a w poniedziałek w rewanżu było 1:0 dla Odry po golu Justina Daniela. Młodzi zawodnicy z rąk Wiesława Korka, wiceprezesa Opolskiego Związku Piłki Nożnej, a w przeszłości znakomitego zawodnika Odry z lat występów w ekstraklasie, odebrali okazały puchar i medale za mistrzostwo Opolszczyzny. Wcześniej w ligowych zmaganiach grupowych podopieczni trenera Tomasza Długosza w 14 meczach zdobyli 42 punkty czyli wygrali wszystkie mecze, a ich bilans wynosił 143:6.

W rozgrywkach ligowych w zespole trenera Długosza grali: Kamil Kramarz, Adam Wójcik (bramkarze) oraz Paweł Krysiak, Mateusz Matysek, Jakub Piechota, Kamil Staniszewski, Wiktor Andruszko, Justin Daniel, Max Janowicz, Kamil Jelito, Marcin Kulas, Marcel Orczyk, Daniel Pogrzeba, Maksymilian Prochota, Kamil Stępak, Mateusz Jama, Michał Osipiak, Mateusz Polak, Stanisław Saj, Tobiasz Tuński i Gracjan Zarek.

W nowym sezonie zespół z rocznika 2005 będzie już grał w wojewódzkiej lidze trampkarzy. Jest on też trzecim, który będzie skupiony w znacznej mierze w klasie sportowej w PSP nr 5 przy ul. Hubala. Jak pokazują przykłady dwóch starszych roczników (2003 i 2004), jest to właściwa droga szkolenia prowadzona we współpracy ze wspomnianą szkołą przy udziale urzędu miasta i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Przypomnijmy, że kilkanaście dni temu zostały wysłane z PZPN-u powołania na Letnią Akademię Młodych Orłów. To wśród 13-latków wstępna selekcja do kadry narodowej danego rocznika. Wśród 80 chłopców powołanych z całego kraju znalazło się aż czterech z Odry: Adam Wójcik, Justin Daniel, Wiktor Andruszko i Jakub Piechota.

O dość dużej sile zespołu 13-latków Odry mógł też przekonać turniej „Rodło Cup” rozegrany w miniony weekend na boiskach Centrum Sportu przy ul. Wandy Rutkiewicz. W turnieju zorganizowanym przez Rodło Opole zagrały zespoły z klubów, gdzie szkolenie młodzieży stoi na wysokim poziomie. Wystąpiło osiem drużyn, a grano systemem „każdy z każdym”. Wygrała Legia Warszawa (16 pkt), a kolejne miejsca zajęły: Pogoń Szczecin (15 pkt), Wisła Płock (12 pkt), Śląsk Wrocław (12 pkt), Zagłębie Lubin (10 pkt), Odra Opole (10 pkt), Rodło Opole (2 pkt) i Wisła Kraków (1 pkt). Nasi chłopcy pokonali: Rodło 2:0, Wisłę Kraków 4:1 i Wisłę Płock 6:1, ponadto zremisowali 2:2 z Pogonią i ulegli Legii 1:3, Śląskowi 0:3 i Zagłębiu 0:2.

– Udział w tak mocno obsadzonym turnieju to znakomita sprawa – mówił trener Długosz. – Graliśmy w nim dość nierówno i oprócz bardzo dobrych meczów jak ten z Pogonią czy Wisłą Płock zdarzały nam się słabsze jak choćby ten z Legią. Ścisk w czołówce był duży i jeden wygrany mecz więcej dałby nam miejsce na podium. Ogólnie były to dla nas świetne sprawdziany i oby więcej takich. Co do walki o mistrzostwo regionu, to taki założyliśmy sobie cel przed sezonem i go osiągnęliśmy.

Sukces młodzików spiął klamrą dokonania naszej młodzieży wiosną. We wszystkich kategoriach młodzieżowych, w jakich są regularne rozgrywki ligowe (juniorzy – do 19 lat, juniorzy młodsi – do 17 lat, trampkarze – do 15 lat oraz młodzicy – do 13 lat) zespół Odry był najlepszy w województwie.

Na zdjęciu zespół Odry z rocznika 2005 – mistrz Opolszczyzny młodzików.
foto: archiwum klubowe