21-letni pomocnik Pogoni Szczecin wiosną występować będzie w Odrze Opole. Umowa transferu czasowego Błanika obowiązuje do końca bieżącego roku.

Dla urodzonego w 1997 roku skrzydłowego Odra będzie czwartym klubem w karierze. Zaczynał w AKS-ie Mikołów, skąd jako junior przeniósł się do czeskiego MFK Karvina. Po powrocie do Polski wylądował w GKS-ie Tychy. Zaliczył tam 42 występy w pierwszym zespole.

Przełomowa okazała się jesień 2017 roku, kiedy to był nie tylko podstawowym młodzieżowcem (dziś taki status już mu nie przysługuje), ale i motorem napędowym zespołu.

W Fortuna 1 Lidze strzelił 4 gole, co zaowocowało transferem do Pogoni Szczecin. W Lotto Ekstraklasie rozegrał dotąd 14 meczów, z czego 8 minionej jesieni.

– Dawid to młody, utalentowany, bardzo szybki zawodnik. Przeszedł do Pogoni jako jeden z najzdolniejszych bocznych pomocników w pierwszej lidze. Cieszymy się, że teraz dołączył do Odry i mam nadzieję, że podczas rocznego wypożyczenia będzie jednym z zawodników decydujących o sile naszej drużyny – mówi Ireneusz Gitlar, wiceprezes Odry.

Dawid BŁANIK
urodzony: 15.04.1997
pozycja na boisku: pomocnik
wzrost: 173 cm
kluby: AKS Mikołów, MFK Karvina, GKS Tychy (2014-17), Pogoń Szczecin (2018), Odra Opole (2019 -?)
w ekstraklasie: 14 meczów/0 goli
w I lidze: 29/4
w tym sezonie: 18/2 (Lotto Ekstraklasa, Puchar Polski, III liga – grupa II)